Top 15 Aplikací pro Android

Operační systém Android má ve svém mobilním telefonu řada uživatelů. Které užitečné aplikace by vám pro něj neměly chybět?
 
O operačním systému Android
 
Operační systém Android je vyvíjen firmou Google. První verze Androidu pochází z roku 2008. Založen je na jádru Linuxu.
Dominantní je hlavně na mobilních telefonech, nicméně běžně se používá i na tabletech a dnes už také i v chytrých hodinkách a dalších zařízeních. Jeho nejvýraznější konkurencí je systém iOS od společnosti Apple. Rozdíl tkví zejména v tom, že mobily s Androidem mají vyšší nároky na hardware telefonu i na baterii.
Jedná se o open source software, proto bývá často různými výrobci konkrétních zařízení dále upravován. Pak je ve specifikaci uveden název konkrétního prostředí. Například značka Xiaomi tak využívá vlastní prostředí MIUI, Samsung má pro své přístroje variantu One UI atd.

V současné době je nejnovější verzí Android 12. Provozovat lze nicméně i zařízení se starší verzí Androidu. Je však důležité si uvědomit, že nejstarším verzím je postupně ukončována podpora.
Výhodou Androidu je především široká možnost personalizace. Přizpůsobit si konkrétně mobilní telefon a jeho funkce můžete mimo jiné i díky velkému množství aplikací. Řada z nich je dostupná i zdarma, ale faktem je, že aplikace s pokročilými funkcemi bývají často placené.
Aplikace si lze stáhnout v oficiální obchodě Google Play. Ten vznikl v témže roce jako samotný systém Android, původně pod názvem Android Market. Podmínkou k tomu, abyste aplikace mohli stahovat, je registrace u společnosti Google, tedy vlastní e-mailový účet.

Výhodou pro české uživatele je i tuzemská lokalizace. Snadno se tak zorientujete a najdete si přesně tu aplikaci, která vám podle konkrétního zaměření vyhovuje. Google Play nabízí celou řadu užitečných nástrojů, které vám zpříjemní a usnadní používání vašeho chytrého zařízení.
Škála aplikací se neustále rozrůstá, poslední údaje dostupné v tuzemsku hovoří o tom, že jejich počet na Google Play už překročil v únoru 2017 dokonce 2 700 000. Kromě aplikací obsahuje Google Play i hudbu, hry, filmy, televizní pořady a rozmanité množství dalšího obsahu.

V následujícím výčtu jsme pokryli aplikace z různých odvětví, které se vám budou hodit v každodenním pracovním i soukromém životě.

Waze

Waze je aplikace, která je dostupná pro Android i konkurenční iOS. Již od roku 2013 patří stejnojmenná společnost, která ji vyvíjí, taktéž pod Google.
Jedná se o automobilovou navigaci typu turn-by-turn, tedy tu, která uživatele vede krok za krokem. Waze je vybavena i možností hlasových pokynů. Výhodou je i možnost využívání pro opakované cesty, například do zaměstnání.
Bezplatná navigace uživatele rovněž informuje o aktuální dopravní situaci, umožňuje i hlásit komplikace v dopravě a zobrazuje ceny paliv.

Recenze Waze | Podobné jako Waze
Poslední úprava: 2022-04-11 09:29:46

Hodnocení

https://www.waze.com/cs/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro Android

Duolingo

Bezplatná aplikace je na trhu od roku 2012, a to pro všechny, kteří se chtějí naučit cizí jazyk. Samotní vývojáři deklarují, že se jedná o metodu zábavnou a funkční. V rámci Duolinga v češtině se můžete učit pouze angličtinu, v angličtině je pak nejširší dostupnost dalších jazyků.
Aplikace obsahuje řadu herních prvků včetně maskota, sovičky Duo. Lekce jsou současně přizpůsobeny automaticky tak, aby nebylo učení pro uživatele nadměrně náročné a zůstal motivován k dalšímu progresu.
Výhodou Duolinga je i to, že se díky tomu, že se jedná o mobilní aplikaci, můžete učit prakticky kdykoli a kdekoli.

Recenze Duolingo | Podobné jako Duolingo
Poslední úprava: 2022-04-11 09:34:03

Hodnocení

https://cs.duolingo.com/
Kalorické tabulky

Potřebujete mít přehled o tom, co denně konzumujete? Hodit se vám jednoznačně budou Kalorické tabulky. Dnes nabízejí dokonce největší databázi obsahující nutriční hodnoty potravin dostupných v ČR.
Do aplikace nemusíte jen zapisovat, současně vám sama zaznamená složení vašeho jídelníčku. Díky tomu si jej nemusíte hlídat ručně a vždy víte, že se stravujete zdravě.
Kalorické tabulky tak poslouží nejen těm, kteří se snaží zhubnout, ale všem, kteří chtějí vědět, zda jedí dost, případně zda jejich tělo má vše potřebné. Aplikace se proto hodí i sportovcům. Ostatně kromě jídla se do ní totiž dá zaznamenávat i pohybová aktivita.

Recenze Kalorické tabulky | Podobné jako Kalorické tabulky
Poslední úprava: 2022-04-11 09:35:17

Hodnocení

https://www.kaloricketabulky.cz/
Google Translator

Při brouzdání internetem, ale i na cestách se vám bude hodit možnost podívat se do cizojazyčných zdrojů.
Jazyková bariéra už vás nepřekvapí s Google Translatorem. Ten patří stále k nejznámějším zástupcům světa překladačů, přestože jeho kvality už překonaly svým software jiné společnosti jako třeba německý DeepL. I Google Translator se však stále zlepšuje a spíše úsměvné doslovné překlady zvolna nahrazuje použitelný výstup. A existuje nejen ve webové verzi, ale i coby aplikace.
Funkcí má dostatek. Překladač překládá z více než 100 jazyků, disponuje funkcí překladu z fotoaparátu, překládá konverzace a je vhodný i pro offline použití.

Recenze Google Translator | Podobné jako Google Translator
Poslední úprava: 2022-04-11 09:39:11

Hodnocení

https://translate.google.cz/
iDOS

Pokud se potřebujete někam dostat nikoli autem, ale veřejnou dopravou, místo navigace vám naopak přijdou vhod jízdní řády. Nejznámějším počinem je v Česku jednoznačně aplikace IDOS.
Ta vyhledá spojení pro vlaky a autobusy. Lze ji použít obecně u MHD a také pro letadla. Rovněž je schopna dohledat spojení různých dopravců, filtruje i podrobné informace o spoji včetně nástupiště, koleje, čísle zastávky, zpoždění, aktuální pozice spoje, výlukách, orientační ceně jízdného a řazení vlakových vozů s popisem.
K dispozici má i možnost offline prohlížení vybraných spojení. IDOS využívá též kontextové propojení do prodejních systémů třetích stran pro rezervaci či zakoupení jízdného.

Recenze iDOS | Podobné jako iDOS
Poslední úprava: 2022-04-11 09:56:38

Hodnocení

https://idos.idnes.cz/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro Android

Mapy.cz

Další užitečnou aplikaci pro plánování cest nepochybně zastupují Mapy.cz, které jsou v současnosti nejpoužívanějším mapovým portálem v tuzemsku. Umožňují podrobné hledání na mapách ČR i Evropy.
Funkcí obsahuje tento český počin celou řadu, k těm jednoznačně nejoblíbenějším se řadí patří plánovač tras, a to autem, veřejnou dopravou, na kole i pěšky. Aplikace také zobrazuje dopravní situaci, proto se vyhnete kolonám a nezaskočí vás žádná uzavírka.
Mapy.cz jsou i šikovným rádcem, který dokáže říct, kde je například nejbližší čerpací stanice. V cílové destinaci zobrazují i počasí.

Recenze Mapy.cz | Podobné jako Mapy.cz
Poslední úprava: 2022-04-11 09:41:35

Hodnocení

https://mapy.cz/
ČHMÚ a ČHMÚ+

Jedná se o aplikace vydané přímo Českým hydrometeorologickým ústavem. Aplikace ČHMU je prakticky základní záležitostí, jejíž hlavními funkcemi jsou 24hodinová předpověď, radar, předpověď až na 6 dnů pomocí meteorologického modelu Aladin, srážková předpověď a aktivita klíšťat.
Aplikace s přídomkem + je určena pokročilým uživatelům. Má proto k dispozici detailní informace jako údaje o UV indexu, zobrazení aktuálního stavu vod, podrobnosti o riziku přívalových povodní a čistotě ovzduší.
Důležité je hlavně vědět, že pro zobrazení lokální předpovědi musí uživatel povolit polohu. Obě jsou k dispozici zdarma a podle některých vykazují vyšší přesnost než známá předpověď z yr.no.

Recenze ČHMÚ a ČHMÚ+ | Podobné jako ČHMÚ a ČHMÚ+
Poslední úprava: 2022-04-11 09:42:58

Hodnocení

https://www.chmi.cz/
Sports Tracker

Aplikace pro zdravý životní styl a sport jsou velmi populární a k těm nejvíce oceňovaným patří Sports Tracker.
A to hlavně proto, že patřila k prvním, které se mohly chlubit poměrně propracovanými funkcemi. Na trh přišla už v roce 2004. Ještě o několik let později přitom chytré telefony byly mezi běžnými uživateli velkou neznámou.
Zaznamenávat si můžete širokou škálu sportů jako běh, chůzi, cyklistiku (silniční a MTB) nebo kolečkové brusle. Aplikace je navíc zdarma a chlubí se i snadným ovládáním.

Recenze Sports Tracker | Podobné jako Sports Tracker
Poslední úprava: 2022-04-11 09:43:58

Hodnocení

https://www.sports-tracker.com/
Evernote

Kolikrát jste se dostali do situace, že jste si potřebovali zapsat poznámku, třeba v podobě důležitého kontaktu nebo momentálního skvělého nápadu? Pokud nemáte u sebe zrovna tužku a papír, chytrý telefon určitě v kapse najdete.
A právě pro tyto případy byste v něm měli mít i aplikaci Evernote. Je určena na zaznamenávání poznámek. Nemusí jít jen o vaše myšlenky, které si přímo napíšete. Evenote umožňuje zaznamenat a uložit například webový článek včetně výstřižku pomocí nástroje WebClipper, vlastní fotografii nebo i mluvené slovo.
Poznámky je možné nejen zapisovat, ale i archivovat. Mezi další užitečné funkce Evernote se řadí i synchronizace poznámek napříč různými zařízeními.

Recenze Evernote | Podobné jako Evernote
Poslední úprava: 2022-04-11 09:46:43

Hodnocení

https://evernote.com/intl/cs
Záchranka

Z kategorie „pro všechny případy“ je i aplikace Záchranka. Většina uživatelů samozřejmě doufá, že důvod k jejímu použití mít nikdy nebude. Přesto je vhodné se jí pro jistotu vybavit. Ostatně používá ji už kolem 1 900 000 lidí.
Základní funkcí je tzv. nouzové tlačítko, které umožňuje rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka.
Aplikace je však vybavena i širokou škálou dalších funkcí, které vám budou v nouzi umět pomoci. Disponuje tak například funkcí varovných upozornění nebo lokátorem.

Recenze Záchranka | Podobné jako Záchranka
Poslední úprava: 2022-04-11 09:46:24

Hodnocení

https://www.zachrankaapp.cz/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro Android

Balance: Meditation & Sleep

Aplikace získala dokonce od Googlu titul nejlepší aplikace roku 2021. Patří mezi užitečné widgety, naučí vás nejen meditovat, což by vám mělo pomoci ke zklidnění a k lepšímu spánku, ale pomůže vám i k účinnému sledování vašeho progresu.
Aplikace sama sestavuje váš osobní meditační program. A to na základě vašich cílů, ale i momentální nálady. Balance: Meditation & Sleep nabízí i některé pokročilé funkce, jako jsou animovaná dechová cvičení pro rychlé zklidnění.
Drobnou nevýhodou je hlavně to, že je zdarma pouze na rok. Pak už si musíte zaplatit předplatné, chcete-li ji dále využívat. Momentálně stojí 70 USD za rok.

Recenze Balance: Meditation & Sleep | Podobné jako Balance: Meditation & Sleep
Poslední úprava: 2022-04-11 09:48:16

Hodnocení

https://www.balanceapp.com/
Na houby

Aplikace pro určování rostlin jsou v tuzemsku velmi populární. Specifickým národním koníčkem je houbaření a i tady vám mohou právě moderní technologie pomoct.
Jak se uvádí přímo v oficiálním popisu, Na houby obsahuje detailní atlas více než 200 nejběžnějších druhů hub, s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi. Telefon prakticky umí rozeznat díky neuronové síti houbu i sám. Samozřejmě ale odborníci varují, že uživatel by neměl zanedbat ani vlastní úsudek.
Výhodou aplikace je to, že je k dispozici zcela zdarma a funguje i offline. Jednoznačně tak nemusíte v lese hledat signál.

Recenze Na houby | Podobné jako Na houby
Poslední úprava: 2022-04-11 09:49:43

Hodnocení

https://www.nahouby.cz/
Stocard

Rozčiluje vás nekonečná záplava plastových kartiček, ve kterých se nevyznáte a které nepříjemně zatěžují peněženku? Nahraďte je aplikací Stocard.
Všechny věrnostní karty si můžete snadno a jednoduše uložit do mobilu. Karty se identifikují díky tomu, že si na nich nascanujete kód. Během nákupu tak stačí načíst kartu na mobilu a bez plastového originálu se obejdete.
Výhodou Stocard je hlavně uživatelská přívětivost a přehlednost. Dnes aplikaci používá kolem 60 milionů uživatelů.

Recenze Stocard | Podobné jako Stocard
Poslední úprava: 2022-04-11 09:50:42

Hodnocení

https://stocardapp.com/en/cz
WhatsApp

Komunikátorů existuje vícero, a to i ve formě mobilních aplikací. K takovým nástrojům, bez kterých se dnešní uživatel prakticky neobejde, patří i WhatsApp. Ten vám umožní snadno zůstat ve spojení s rodinou nebo přáteli.
Kromě textových zpráv si s dalšími uživateli můžete vyměňovat i obrázky, videosoubory, audiosoubory a polohu na mapě.
K tomu, abyste aplikaci mohli používat, potřebujete internet. Jinak je ale její „provoz“ zdarma. WhatsApp vám tak nahradí klasické placené posílání SMS. Aplikace navíc nepotřebuje uživatelské jméno nebo heslo, navázána je na telefonní číslo.

Recenze WhatsApp | Podobné jako WhatsApp
Poslední úprava: 2022-04-11 09:52:41

Hodnocení

https://www.whatsapp.com/?lang=cs
LastPass

Pamatovat si všechna hesla k různým aplikacím, k přístupu do e-mailu a k dalším potřebným službám není jednoduché. Správu vám mohou usnadnit tzv. password managery. Česky se jednoduše nazývají správci hesel.
Software LastPass prakticky umožňuje si uložit nejen hesla, ale i jiné tajné informace. Ty jsou chráněny vlastním heslem. Aplikace umí i kontrolovat, jestli zadáváte pro vícero přístupů stejné heslo. To vám přímo doporučí z bezpečnostních důvodů nedělat. Sama pak dokonce nabídne i vygenerování jiného silného hesla.
Nevýhodou aplikace je tak dnes již hlavně to, že její možnosti dostupné zdarma jsou poměrně omezené a spíše se vyplatí si zakoupit plnou verzi.

Recenze LastPass | Podobné jako LastPass
Poslední úprava: 2022-04-11 09:53:42

Hodnocení

https://www.lastpass.com/

Share 15 Best Aplikací pro Android