Top 15 Sci-fi filmů

Žánr science fiction provází popkulturu již celá staletí. Jeho počátky bychom mohli v dějinách literatury vystopovat až do 17. století, kdy se objevila první knižní díla pohrávající si s myšlenkou alternativních realit či vzdálených světů obývaných nejrůznějšími bytostmi. Skutečný boom však tato tématika zažila až s rozvojem filmu a filmových studií, která tyto tajemné příběhy začala přenášet na stříbrné plátno. Divákům v kinech tak byl poskytnut úplně nový rozměr tohoto populárního žánru.

Za posledních několik desetiletí tak vznikl nespočet snímků, které více či méně využívají možností prakticky nekonečné studnice konceptů či celých scénářů, které sci-fi žánr svým divákům dokáže nabídnout. Řada z těchto filmů pak již dnes patří ke skutečným kultovním režisérským počinům. Za zlatou éru science fiction pak řada fanoušků i filmových producentů považuje období od 60. let 20. století.

Zhruba v této době totiž začalo sci-fi v kinech oslovovat skutečně velké množství diváků. Konkrétně rok 1968 pak vyprodukoval dva skutečné skvosty vědecko-fantastických snímků, a světlo světa tak spatřila původní Planeta opic a dále 2001: Vesmírná odysea. Poslední zmiňovaný film je pak právem označován za velký třesk sci-fi kinematografie. Řada dnešních filmových počinů – včetně letošní Barbie – pak na Vesmírnou odyseu více či méně odkazuje nejrůznějšími referencemi, a tím tak tomuto kultovnímu snímku vzdává hold.

Podobných filmů, které v průběhu let formovaly žánr sci-fi, pak existuje skutečně nespočet. Jen těžko se pak z tohoto balíku vybírají ty nejlepší z nich. Přesto však lze zvolit minimálně ty, které by měl každý fanoušek science fiction vidět alespoň jednou za život. V tomto článku se tak podíváme na ty snímky, které jsou obecně považovány za nejúspěšnější sci-fi filmy všech dob. Možná zde najdete své oblíbené tituly, či se alespoň inspirujete pro nejbližší z filmových večerů.

Počátek (2010)

Režisér Christopher Nolan je příkladem filmového tvůrce, který dokáže na plátno přenášet celou řadu originálních nápadů. Na svém snímku Počátek se pak skutečně vyřádil. Představa architektů, kteří dokáží efektivně manipulovat se sny, doslova prolomuje hranici mezi skutečností a fikcí. Příběh o křehkosti i síle lidského podvědomí je vyprávěn na několika různých úrovních, přičemž každá z nich nabízí divákovi nové podněty, které pohání motory vlastní fantazie.
Christopher Nolan přitom nosil hlavní myšlenku pro vznik Počátku v hlavě téměř deset let, než se mu podařilo jej zhmotnit i do filmové podoby. Ve spojení s hvězdným hereckým obsazením tak není divu, že se snímek řadí mezi nejoblíbenější filmy vůbec. V samotné kategorii sci-fi pak není příliš žebříčků, kde by nebyl umístěn přímo na pomyslné vítězné bedně.

Recenze Počátek (2010) | Podobné jako Počátek (2010)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:23:25

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/139-pocatek/

Sdílejte Top 15 Sci-fi filmů

Matrix (1999–2003, 2021)

Na přelomu 20. a 21. století postupně vstoupila do kin původní filmová trilogie Matrix. Špičkový akční sci-fi příběh, který napsaly a režírovaly Lana a Lilly Wachowské, vypráví o životě počítačového hackera Thomase Andersona, který postupně odkrývá kruté tajemství své simulované reality, přičemž následuje cestu svého osudu vstříc záchraně lidstva. Pravděpodobně každý si i dnes vybaví zelený programový kód na černém pozadí, který je jedním z ikonických motivů celé série. Příběh Matrixu se autoři pokusili oživit v roce 2021 snímkem s podtitulem Resurrections, avšak pouze se zlomkem kýženého efektu. To však nijak neshazuje původní tři filmy, které ve své době vyvolaly na filmovém plátně skutečně globální poprask.
Recenze Matrix (1999–2003, 2021) | Podobné jako Matrix (1999–2003, 2021)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:27:50

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/589-matrix/
Star Wars (1977–současnost)

Sci-fi sága George Lucase Star Wars (v češtině Hvězdné války) formuje moderní populární kulturu již téměř 50 let. Darth Vader patří k nejslavnějším padouchům vůbec, zatímco postavy Luka Skywalkera či Hana Sola jsou považovány za prototypy kladných hrdinů. Kromě samotné filmové ságy mapující osudy rodiny Skywalkerů pak vzniklo hned několik samostatných filmů, mnoho seriálů a nespočet knih, které příběh Star Wars univerza dále rozvíjejí. První snímek, Epizoda IV: Nová naděje, se pak v roce 1977 stal pomyslným kulturním sjednotitelem, který v řadě dosud nerozhodných diváků rozdmýchal lásku k žánru science fiction.
Recenze Star Wars (1977–současnost) | Podobné jako Star Wars (1977–současnost)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:30:53

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/714-star-wars-epizoda-iv-nova-nadeje/
Interstellar (2014)

Snímek Interstellar je dalším úspěšným zářezem do režisérské pažby Christophera Nolana. Film je dokonalou kombinací komplexních vědeckých témat i silného příběhu o lásce a rodině. Důraz na skutečné vědecké podklady je dán mimo jiné tím, že Nolan na snímku spolupracoval mimo jiné s fyzikem Kipem Thornem, který ve svém oboru získal v roce 2017 Nobelovu cenu. Interstellar je tak navzdory zařazení do kategorie sci-fi mnohdy až děsivě přesný a autentický. Vyvrcholení celého příběhu pak nenechá jedno oko suché.
Recenze Interstellar (2014) | Podobné jako Interstellar (2014)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:36:21

Hodnocení

https://www.csfd.cz/film/227786-interstellar/prehled/
Terminátor (1984–současnost)

Arnold Schwarzenegger se stal tváří multi-miliardové franšízy, když v roce 1984 ztvárnil roli smrtícího stroje T-800 ve snímku Jamese Camerona s názvem Terminátor. První film série ve své době odstartoval celosvětový strach z technologií a nadvlády strojů. Druhý díl s podtitulem Den zúčtování (1991) pak v tomto trendu pokračoval dál, a s využitím převratných vizuálních efektů a skvělé výpravy vytvořil něco, co mnozí ve filmové komunitě považují za jedno z nejlepších pokračování všech dob. Na úspěch prvních dvou Terminátorů se pak snažilo navázat ještě několik novějších snímků, žádný se však původním dvojici v oblíbenosti ani zdaleka nevyrovnal.
Recenze Terminátor (1984–současnost) | Podobné jako Terminátor (1984–současnost)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:38:55

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/10985-terminator/

Sdílejte Top 15 Sci-fi filmů

Návrat do budoucnosti (1985–1990)

V roce 1985 na filmová plátna dorazil slavný stříbrný DeLorean, který odvezl zpět v čase podivínského doktora Emmeta Browna a dospívajícího mladíka Martyho McFlye. Přestože je přitom první Návrat do budoucnosti dnes možná považován za současnou klasiku, prvotní ohlasy na scénář sotva předpovídaly, jak velkým hitem se stane. Nakonec se však podařilo jej vyšperkovat takřka k dokonalosti, a první díl tak následovala dvě obdobně úspěšná pokračování. Tato filmová série pak ukázala, jak umně skloubit sci-fi tématiku s nenásilným a přirozeným humorem, který celou trilogii Návrat do budoucnosti provází.
Recenze Návrat do budoucnosti (1985–1990) | Podobné jako Návrat do budoucnosti (1985–1990)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:41:31

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/637-navrat-do-budoucnosti/
VALL-I (2008)

Nebývá zvykem, že se do žebříčku nejúspěšnějších filmů dostane kreslený snímek. Nezmínit ve výčtu populárních sci-fi animák s názvem VALL-I (v originále WALL-E) by však byl doslova hřích. Za zdánlivě dětskou fasádou se totiž skrývá neskutečně silný příběh, který rozebírá řadu velkých kontroverzních témat moderní společnosti. Ačkoliv se totiž film většinu času věnuje vyprávění příběhu dvou robotů, nese v sobě mnohem hlubší poslání. A nebojte se – i fanoušci vědecko-fantastických příběhů si shlédnutím VALL-I jistě přijdou na své.
Recenze VALL-I (2008) | Podobné jako VALL-I (2008)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:45:53

Hodnocení

https://www.csfd.cz/film/231646-vall-i/prehled/
Mechanický pomeranč (1971)

Sci-fi je obecně považováno za těžce uchopitelný žánr, jehož hranice nejsou nikde jasně definovány. I proto se do seznamu těch nejlepších filmů s touto tématikou dostal právě snímek Mechanický pomeranč. V něm se totiž objevuje jeden z nejoblíbenějších subžánrů science fiction, a sice cyberpunk. V kombinaci s tématikou dystopické společnosti tak tento snímek z počátku 70. let představuje skutečný filmový klenot, který možná tak úplně nezapadá do škatulky sci-fi, na druhou stranu svou specifitou vytváří škatulku úplně novou, kam pravděpodobně již žádný jiný film nebude pasovat.
Recenze Mechanický pomeranč (1971) | Podobné jako Mechanický pomeranč (1971)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:49:14

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/318-mechanicky-pomeranc/
2001: Vesmírná odysea (1968)

Film Stanleyho Kubricka položil roku 1968 základy nové éře sci-fi nejen ve filmu, ale také v knihách, komiksech či pozdějších videohrách. Předlohou tohoto nadčasového snímku se stala povídka The Sentinel z pera oblíbeného autora science fiction Arthura C. Clarka z roku 1951. Právě Clarke se pak podílel i na tvorbě samotného filmu. Příběh astronautů cestujících vesmírem s cílem prozkoumat podivný monolit na Jupiteru skutečně předběhl svou dobu. Řada uznávaných kritiků považuje Vesmírmou odyseu za jeden z nejlepších a nejvlivnějších snímků, které kdy byly natočeny.
Recenze 2001: Vesmírná odysea (1968) | Podobné jako 2001: Vesmírná odysea (1968)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:52:55

Hodnocení

https://www.csfd.cz/film/5393-2001-vesmirna-odysea/prehled/
Planeta opic (1968)

Ve stejném roce jako 2001: Vesmírná odysea dorazil do kin další sci-fi fim, Planeta opic. Režisér Franklin F. Schaffner se v něm zaměřil na úvahy o tom, co by se stalo, kdyby na vrcholu evolučního řetězce stanuly namísto lidí opice. Toto okénko do jakési alternativní reality našeho vesmíru přitom působí jednak fascinujícím a jednak velmi zneklidňujícím dojmem. První snímek pak vstoupil do legend světové kinematografie poctivým plot-twistem, který patří k nejpovedenějším příběhovým kouskům vůbec. Filmů o planetě, kde vládnou opice, pak vzniklo ještě spousta, ten první z roku 1968 je však jen a jen jeden.
Recenze Planeta opic (1968) | Podobné jako Planeta opic (1968)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:55:39

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/18352-planeta-opic/

Sdílejte Top 15 Sci-fi filmů

Blade Runner (1982, 2017)

Když v roce 1982 vyšel film Blade Runner, nevedl si na rozdíl od jiných science fiction počinů v rámci tržeb v kinech nikterak dobře. Pět let po nástupu Star Wars nebyli fanoušci sci-fi zřejmě stále připraveni na nový a temný svět, který jim Ridley Scott přišel naservírovat. Postupně však lidé přišli tomuto snímku na chuť, a dnes je tato temná detektivka velmi populární. I díky tomu tak v roce 2017 vyšlo pokračování v podobě snímku Blade Runner 2049, které již sice laťku na podobné hranici udržet nedokázalo, stále však patří mezi oblíbené sci-fi filmy posledních let.
Recenze Blade Runner (1982, 2017) | Podobné jako Blade Runner (1982, 2017)
Poslední úprava: 2023-08-28 13:59:14

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/1217-blade-runner/
Blízká setkání třetího druhu (1977)

V jednom z prvních režisérských počinů Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu se obyčejný člověk ocitne uprostřed významných událostí spojených s mimozemskými návštěvníky na planetě Zemi. Tento film fascinuje řadu slavných scénáristů i téměř 50 let po jeho uvedení do kin. Mnoho lidí jej pak považuje za nejlepší Spielbergův film vůbec. I pro to není pochyb o tom, že jde o jeden ze základních kamenů filmového sci-fi. I tento snímek musel o pozornost diváků zápasit se sérií Star Wars, avšak i tak si brzo našel místo v srdci nejednoho filmového fanouška.
Recenze Blízká setkání třetího druhu (1977) | Podobné jako Blízká setkání třetího druhu (1977)
Poslední úprava: 2023-08-28 14:03:43

Hodnocení

https://www.csfd.cz/film/8631-blizka-setkani-tretiho-druhu/prehled/
Jurský park (1993–současnost)

Úspěšných science fiction filmů zabývajících se tématikou dinosaurů bylo až do konce minulého století jako šafránu. V roce 1993 se však Steven Spielberg opět rozhodl tak trochu zamíchat kartami. V Jurském parku tak dokázal na filmovém plátně zhmotnit strach z oživení obrovských plazů, kteří kdysi kráčeli po naší planetě. Efekty, které ve svém příběhu použil, by pak snímku mohl záležet leckterý nový film. Není tedy divu, že vzniklo hned několik filmových pokračování, přičemž svět Jurského parku dále rozšiřují seriály či knihy. Právem se tak řadí na seznam nejlepších sci-fi filmů vůbec.
Recenze Jurský park (1993–současnost) | Podobné jako Jurský park (1993–současnost)
Poslední úprava: 2023-08-28 14:07:25

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/1164-jursky-park/
E.T. – Mimozemšťan (1982)

Snímek o mírumilovném mimozemšťanovi jménem E.T. je starý již více než 40 let. Přesto jeho kouzlo rezonuje napříč všemi generacemi diváků i dnes. Příběh o lásce a přátelství, které přesahovaly hranice známého světa, dokázal dojmout i ty nejotrlejší diváky. I tento snímek pak má na svědomí Steven Spielberg, a po Jurském parku jde o jeho druhý nejvýdělečnější film. Je s podivem, že navzdory svému úspěchu a s ohledem na dnešní trendy se pak E.T. – Mimozemšťan zatím nedočkal dalšího pokračování. Možná je to tak ale správně.
Recenze E.T. – Mimozemšťan (1982) | Podobné jako E.T. – Mimozemšťan (1982)
Poslední úprava: 2023-08-28 14:10:36

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/film/269-e-t-mimozemstan/
Věc (1982, 2011)

Režisér John Carpenter se nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie jako jeden z největších mistrů hororu. Když se tak rozhodl natočit snímek o tajemné mimozemské hrozbě, která likviduje posádku výzkumné stanice na Antarktidě. Právě díky umístění na zdánlivý konec světa tak divák nabývá dojmu, že od nebezpečí prakticky není úniku. Snímek Věc z roku 1982 přitom není prvním ani posledním který se ději románu J. W. Campbella věnuje, bezpochyby je však tím zdaleka nejzdařilejším zpracováním tohoto děsivého sci-fi příběhu.
Recenze Věc (1982, 2011) | Podobné jako Věc (1982, 2011)
Poslední úprava: 2023-08-28 14:12:27

Hodnocení

https://filmozrouti.cz/clanek/2023042701-vec-the-thing-od-johna-carpentera-je-mistrovsky-efektivnim-a-nestarnoucim-hororem/

Share 15 Best Sci-fi filmů