Top 15 Aplikací pro cestování

Soudobí cestovatelé mají výhodu v tom, že mohou využít i moderní technologie, které jim značně usnadní život. V čem tkví výhody cestovatelských aplikací a co všechno tento software umí?
 
K čemu slouží cestovatelské aplikace a jaké jsou jejich výhody
 
Zatímco v dobách minulých mohli odvážní cestovatelé vyrazit do světa s batohem na zádech a papírovou mapou v rukou, méně dobrodružné povahy se spoléhaly na organizované zájezdy pod křídly cestovní kanceláře. Dnes už je situace jiná.
Soudobým cestovatelům stačí pouze chytrý telefon s příslušnou aplikací. Doslova na jediné kliknutí si v ní naplánujete kompletní itinerář své dovolené.
Nemusíte přitom být ani příliš nakloněni spontánnímu putování světem. S aplikacemi si snadno předem seženete levnou letenku, zamluvíte ubytování, připravíte se na rozmary počasí, najdete vyhledávané turistické cíle v blízkém i vzdálenějším okolí a podíváte se, kde nakoupit jídlo, pití nebo třeba výhodné pohonné hmoty.

Problém nebývá ani jazyková bariéra. Ať už díky kapesním překladačům nebo výukovým aplikacím pro ty, kteří to s poznáváním vzdálených končin myslí poněkud více vážně. Nepřekvapí vás tak dopravní značení v cizí zemi nebo neznámé položky na jídelním lístku.
Mobilní aplikace zkrátka dnešním turistům významně zjednodušují život. A i těm, kteří by na samostatné cestování dříve neměli odvahu, umožňují navštívit dosud nepoznaná místa.
Cestovatelské aplikace se vám mohou vyplatit, ať už jedete na delší dovolenou nebo plánujete mimo domov strávit třeba „jen“ víkend. Volné chvíle si díky nim dokonale přizpůsobíte svému vkusu, ať už si přejete najít čistou pláž a ochutnávat místní speciality nebo zamíříte do nejbližší půjčovny horských kol.

A pozor, zavrhnout byste je určitě neměli ani na cestách napříč Čechami. Zatímco buzolu by mladá generace už dost možná měla na rozdíl od svých dědečků problém použít a správný směr by tak hledala s nejvyššími obtížemi, s moderními technologiemi si rozumí naštěstí velmi dobře. Soudobý výletník se tak může vybavit například elektronickou verzí mapy vybrané lokace, která mu přehledně ukáže třeba i turistické trasy.

Tripadvisor

Aplikace Tripadvisor je věrným průvodcem řady cestovatelů. Její výhodou je to, že je dostupná zcela zdarma a mohou ji využít majitelé mobilních telefonů se systémem Android i iOS.
Stejnojmenný software je projektem úspěšného cestovatelského webu. Nabízí pro všechny cestovatele praktického průvodce „do kapsy“. S Tripadvisorem si jednoduše nachystáte kompletní dovolenou, obsahuje totiž mapu i turistického průvodce pro řadu zemí. Snadno si najdete ubytování v hotelu nebo nejbližší restauraci.
Výhodou aplikace Tripadvisor je i to, že funguje offline. Tuzemští cestovatelé rovněž uvítají podporu českého jazyka.

Recenze Tripadvisor | Podobné jako Tripadvisor
Poslední úprava: 2022-07-26 14:09:20

Hodnocení

https://www.tripadvisor.com/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro cestování

Sygic

Aplikace Sygic pochází z dílny stejnojmenné slovenské společnosti, která vyvíjí navigační systém pro mobilní zařízení.
Sygic GPS Navigation se pyšní statusem vůbec nejstahovanější offline GPS navigace. Nabídnout dokáže například 3D mapy v offline režimu nebo třeba funkci rozšířené reality. Dostupná je aktuálně už ve více než 30 jazycích. K dispozici máte jakožto motorista s navigací Sygic rovněž dopravní informace, které vám umožní se elegantně vyhnout dopravním uzavírkám.
Uživatelé si na této aplikaci cení především kvalitně zpracovaných mapových podkladů evropských zemí, ale i průběžných aktualizací, které jsou rovněž k dispozici zcela zdarma.

Recenze Sygic | Podobné jako Sygic
Poslední úprava: 2022-07-26 14:11:45

Hodnocení

https://www.sygic.com/
Booking

Booking je aplikace, se kterou na trh přišla stejnojmenná agentura zaměřená na online rezervaci ubytování.
Booking zahrnuje širokou škálu ubytování od plážových resortů po hotely ve městě. K dispozici má více než 1 000 000 možností ubytování v celkem více než 220 zemích po celém světě. Ubytování lze filtrovat podle řady parametrů, jako je cena, případně dostupné služby (parkování, WiFi). V samotné aplikaci si však nemusíte rezervovat pouze ubytování, ale na několik kliknutí zvládnete i zabooování letenky nebo půjčení automobilu.
Aplikace Booking je dostupná pro operační systémy Android i iOS, a to samozřejmě zcela zdarma. Celkem podporuje více než 40 jazyků včetně češtiny.

Recenze Booking | Podobné jako Booking
Poslední úprava: 2022-07-26 14:13:55

Hodnocení

https://www.booking.com/index.cs.html
Airbnb

Airbnb je webovou službou a aplikací pro rezervaci ubytování. Propojuje zájemce o ubytování s těmi, kteří ubytovací kapacitu nabízejí. V aplikaci si svůj dočasný nocleh nejen rezervujete, ale snadno ho můžete rovnou zaplatit.
Nejde však jen o to mít kde příslovečně složit hlavu, cílem tohoto spojení je hlavně sdílení autentických zkušeností obyvatel dané lokality. To ovšem, pozor, nemusí znamenat vždy jen bezvýhradně pozitivní zážitky. Někteří ubytovatelé nemusejí být ryze profesionální. Cestování s ubytováním přes Airbnb je tak spíše pro dobrodružnější povahy.
Doporučit lze Airbnb především hostům, kteří chtějí krátkodobé ubytování na jednu noc, případně potřebují ušetřit. Na rozdíl od profesionálních ubytovacích zařízení bývá totiž ubytování přes Airbnb citelně levnější.

Recenze Airbnb | Podobné jako Airbnb
Poslední úprava: 2022-07-26 14:14:59

Hodnocení

https://www.airbnb.cz/
Skyscanner

Skyscanner je původně britskou společností specializovanou na nákup levných letenek. Funguje jako srovnávač a vyhledávač. A to nejen pro lety. Snadno si s ním porovnáte rovněž hotely a autopůjčovny. Momentálně databáze obsahuje více než 1 000 leteckých společností a cestovních kanceláří.
Skyscanner zajišťuje rovněž aktualizované informace, které by se vám na cestách mohly hodit. Nabízí i bezplatné rušení rezervací hotelů i pronájmů aut a další služby. A to vše zcela transparentně bez skrytých poplatků.
Čeští uživatelé oceňují hlavně plnohodnotnou českou verzi projektu, který je lokalizován nejen jazykově, ale také nabídkou.

Recenze Skyscanner | Podobné jako Skyscanner
Poslední úprava: 2022-07-26 14:16:22

Hodnocení

https://www.skyscanner.cz/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro cestování

Uber

Aplikaci Uber vyvinula americká dopravní a mobilní společnost. Jeho princip je jednoduchý: Zájemce o jízdu si může sjednat konkrétního řidiče, který tak funguje obdobně jako taxi. K jízdě ovšem použije dotyčný svůj soukromý vůz.
Uber je tak službou, kterou využijete hlavně ve městě. Jedná se o zpoplatněnou aktivitu, přičemž cenu se zákazník dozví už před jízdou. Uber garantuje, že se s ním dostanete kamkoli bude potřeba a současně se nemusíte se spolehlivými řidiči bát o svou bezpečnost.
Konkrétně aplikace je určena už k objednání cesty. Nelze si ji sjednat e-mailem ani telefonicky. Uber lze využít v Česku i v zahraničí.

Recenze Uber | Podobné jako Uber
Poslední úprava: 2022-07-26 14:17:29

Hodnocení

https://www.uber.com/cz/cs/
Couchsurfing

Internetová služba zajišťuje bezplatné ubytování. Spíše než ke klasickým serverům s nabídkou ubytování by se tak Couchsurfing dal přirovnat k sociální síti.
Založený je tak, jak praví jedna z nejvýstižnějších definic, na vzájemném sdílení, ale také na důvěře. Nejde pouze o nalezení ubytování, které by nemělo udělat cestovatelům žádný „vítr“ v rozpočtu, ale také o to, že si prostřednictvím Couchsurfingu můžete najít i nové přátele. Počítá se totiž s tím, že se svými hostiteli strávíte i svůj volný čas.
Důvěryhodnost uživatelů je založena především na transparentně vyplněném profilu jednotlivých couchsurferů a také na referencích.

Recenze Couchsurfing | Podobné jako Couchsurfing
Poslední úprava: 2022-07-26 14:19:13

Hodnocení

https://www.couchsurfing.com/
Duolingo

Oblíbená aplikace Duolingo je určena pro výuku cizích jazyků. Spíše než na cestách byste jí tak měli pozornost věnovat v předstihu, ale pokud vám například na dovolené zbude volná chvíle, určitě ji využijte pro chvíle strávené užitečnou činností, až vás omrzí polehávání a odpočinek.
Duolingo nabízí řadu jazykových mutací včetně češtiny s mnoha dostupnými jazykovými kurzy. Uživatel v jejich rámci postupuje různými gramatickými jevy a má za úkol zvládnout příslušné lekce. Suverénně nejoblíbenějším jazykem je v této aplikaci angličtina, můžete ji ale využít i pro další cizí jazyky.
Duolingo nabízí rovněž kromě sledování osobního progresu i možnost porovnávat vlastní dovednosti s ostatními uživateli.

Recenze Duolingo | Podobné jako Duolingo
Poslední úprava: 2022-07-26 14:20:14

Hodnocení

https://cs.duolingo.com/
Mapy.cz

Mapy.cz je aplikace, kterou vyvíjí tuzemská společnost Seznam. Mapové podklady pokrývají hlavně Česko a Slovensko, některé typy mapy pak jsou celosvětové.
Mapy.cz nabízejí řadu funkcí, které se vám budou na cestách hodit. Využijete turistické i cyklomapy, plánování výletu s kočárkem, případně také plánovač tras pěšky nebo autem. Mapy vás také upozorní na to, kam nelze vstupovat (chráněná území).
Nativní aplikace podporuje systémy iOS i Android. Výhodou je především to, že si mapy můžete stáhnout taktéž pro offline využití. Umožňuje stejně tak hledání, plánování tras a následnou navigaci a mnoho jiného.

Recenze Mapy.cz | Podobné jako Mapy.cz
Poslední úprava: 2022-07-26 14:21:47

Hodnocení

https://mapy.cz/
Můj vlak

Můj vlak je aplikace od společnosti České dráhy, která vám ulehčí cestování v tuzemsku. Díky ní si totiž můžete vyhledat vnitrostátní spojení a rovnou si také koupit jízdenku.
Dočkáte se i dalších podrobností, palubní portál vám zobrazí informace o průběhu cesty a aktuální polohu a zpoždění vlaku. Rovněž získáte přehled výluk, mimořádností a změn na trase vlaku. Samozřejmostí je zobrazení koleje a nástupiště.
Aplikaci lze stáhnout v App Storu a Google Play, a to opět zdarma. Můj vlak rovněž podporuje využití Apple Pay a Google Pay (v rámci platební brány ČSOB).

Recenze Můj vlak | Podobné jako Můj vlak
Poslední úprava: 2022-07-26 14:23:58

Hodnocení

https://www.cd.cz/typy-jizdenek/jak-koupit-jizdenku/-26327/

Sdílejte Top 15 Aplikací pro cestování

Google Translate

Google Translate je překládací služba vyvinutá společností Google. K dispozici je v podobě webového rozhraní a právě mobilní aplikace.
Překladač momentálně podporuje více než 100 jazyků. Bez připojení k internetu můžete překládat z přibližně 60 jazyků. Mobilní aplikace kromě samotného překladu textu nabízí i užitečnou funkci rozpoznání textu z fotografie a jeho překladu. Okamžitý překlad z fotoaparátu podporuje aplikace z téměř 100 jazyků.
K výraznému vylepšení úrovně překladů došlo v roce 2017, když se Google Translate „naučil“ využívat systém učení prostřednictvím neuronových sítí.

Recenze Google Translate | Podobné jako Google Translate
Poslední úprava: 2022-07-26 14:25:34

Hodnocení

https://translate.google.cz/?hl=cs
Windy

Windy je projektem, který pochází z tuzemska. Stojí za ním Ivo Lukačovič, majitel společnosti Seznam.
Zaměřena je tato aplikace na předpověď počasí. Interaktivní předpověď počasí můžete získat celosvětově. S omezením musíte počítat pro oblast Afriky a Jižní Ameriky, naopak spolehlivá je pro celou Evropu a samozřejmě pro ČR.
Windy se zpočátku zaměřovala na proudění větru, později se objevily další meteorologické ukazatele, meteoradar a předpověď počasí hned podle několika modelů. Zobrazit si tak můžete například teplotu, tlak, relativní vlhkost či oblačnost.

Recenze Windy | Podobné jako Windy
Poslední úprava: 2022-07-26 14:26:53

Hodnocení

https://www.windy.com/
WiFi Map

WiFi Map může být užitečnou aplikací pro všechny, kteří nemají k dispozici mobilní data nebo za ně na cestách nechtějí utrácet.
Najdete v ní hesla a přístupové údaje pro cca 100 000 000 sítí po celém světě. Surfovat tak můžete jednoduše kdekoli, kde znáte heslo pro přístup na WiFi, například v kavárně. Aplikace je vám sama schopna zobrazit nejbližší WiFi sítě zároveň s hesly.
O aktualizování údajů a jejich pravidelné doplňování se stará přímo komunita uživatelů. WiFi Map dále sleduje zařízení připojená k síti, což by vám mělo pomoci vyhodnotit, jak je daná síť bezpečná. Navíc umí pracovat offline.

Recenze WiFi Map | Podobné jako WiFi Map
Poslední úprava: 2022-07-26 14:28:48

Hodnocení

https://www.wifimap.io/
WC kompas

Mnoho cestovatelů už zažilo nepříjemný moment, kdy si bylo nutné odskočit, ale nebylo kam. Prekérní situaci s nadhledem řeší WC kompas zobrazující nejbližší dostupnou toaletu.
Aplikací by se jednoznačně měli vybavit i cestovatelé s nejrůznějšími zdravotními omezeními. Ostatně projekt je dílem pacientské organizace Pacienti IBD. Pomůže vám například i zjistit, zda je toaleta bezbariérová, což ocení lidé s omezenou hybností či senioři.
Běžná veřejnost určitě uvítá informaci, kdy je WC otevřeno nebo to, zda je zdarma. Uživatelská hodnocení zase napoví, zda vyhovuje hygienická úroveň.

Recenze WC kompas | Podobné jako WC kompas
Poslední úprava: 2022-07-26 14:29:45

Hodnocení

https://www.wckompas.cz/
Fuelio

Fuelio nebo též Sygic Fuelio je aplikací z dílny společnosti Sygic. Užitečná bude pro všechny motoristy.
Jednoduchá a přehledná aplikace vám totiž umožní sledovat jednak stav ujetých kilometrů, ale hlavně spotřeby paliva a nákladů na palivo. To využijete jedna při cestě na dovolenou, ale i při každodenních cestách třeba do zaměstnání.
Aplikace z rodiny Sygic umožňuje ukládat, porovnávat, analyzovat a sdílet informace řidičům po celém světě. Proto je k dispozici ke stažení po celém světě a je zároveň dostupná ve více než 30 různých jazycích.

Recenze Fuelio | Podobné jako Fuelio
Poslední úprava: 2022-07-26 14:30:53

Hodnocení

https://fuel.io/

Share 15 Best Aplikací pro cestování