Top 14 Blogů

Blog je stále oblíbený internetový formát. Jak vznikl a které blogy patří v současné době k těm nejpopulárnějším?
 
Co je to blog a jak vznikl
 
Za vůbec první blog v celosvětovém měřítku je považován ten, který byl vytvořen Justinen Hallem. Tento muž začal ještě jako student Swarthmore College zaznamenávat své postřehy již v roce 1994 . Šlo o osobní blog, který se jmenoval Justin’s Links from the Underground. Samotný termín weblog však byl vytvořen Jornem Bargerem v prosinci 1997.
Hlavní boom blogů nastal především na přelomu tisíciletí. Svou roli v tom pochopitelně hrálo i rozšíření internetu do běžných domácností a vylepšení webových stránek. V čase se tento fenomén rozšířil také v Česku a vznikla i celá řada platforem, které bloggerům umožňují si vlastní blog založit a publikovat tak své názory a postřehy.
Řada z nich není příliš technologicky náročná a na autora neklade požadavek ohledně znalostí HTML, programování nebo webové grafiky. Příspěvky je možné tvořit podobně jednoduše jako v textovém editoru.

Blog je tvořen příspěvky jednoho autora, které jsou publikovány na jedné webové stránce. Tyto záznamy se řadí chronologicky. Jednotlivé posty se shromažďují v archivu. Charakteristickým znakem blogu je rovněž přítomnost komentářů, které dávají čtenářům prostor k tomu, aby se mohli k obsahu vyjádřit. Definovat lze přitom úspěšně hlavně formální podobu blogu.
Ta obsahová je mimořádně široká a pokrývá celou řadu žánrů. Blog tak může mít ryze subjektivní až osobní formu deníkových záznamů, nicméně vznikají i četné odborné blogy, jejichž informační hodnota je srovnatelná s oborovými servery.
Z původního fenoménu spíše osobního charakteru se navíc stal vysoce účinný marketingový nástroj. Svoje vlastní blogy tak mají i firmy či různé komerční značky.
A blog jako svébytný literární žánr respektují i lidé v odborných kuzích. Dokládá to ostatně i specifická kategorie prestižní literární ankety Magnesia Litera. Ta současně ukazuje, že blog ani po nástupu sociálních sítí není „mrtvým“ žánrem a nejpopulárnější bloggeři mají v s současnosti tisíce čtenářů.

V následujícím výčtu jsme se tak rozhodli reflektovat žánrovou rozmanitost českých blogů a vybrat do žebříčku autory z různých oblastí.

Get The Louk

Get The Louk patří do kategorie beauty blogů. Stojí za ním Lucie Dejmková, která vlastní blog začala tvořit v roce 2017.
Tato mladá žena pod přezdívkou Lou publikuje na Youtube tutoriály na líčení a na svém blogu zveřejňuje fotografie různých make-upů. Současně v tomto prostoru píše postřehy o kosmetice. Lou je dnes jedna z nejznámějších českých beauty blogerek a youtuberek.
Autorka Get The Louk o tento titul zasloužila především svým kreativním přístupem, s pomocí líčidel se dokáže proměnit v téměř kohokoli nebo cokoli.

Recenze Get The Louk | Podobné jako Get The Louk
Poslední úprava: 2022-04-26 08:51:13

Hodnocení

http://getthelouk.com/

Sdílejte Top 14 Blogů

Zápisník pana Cuketky

Martin Kuciel vystupující pod přezdívkou pan Cuketka je absolventem medicíny, nicméně nejvýraznější popularitu si získal jako autor food blogu. V Česku byl jedním z prvních, proto tento žánr významně zpopularizoval.
Pod přezdívkou pan Cuketka publikuje své postřehy už od roku 2006. Svůj blog dnes popisuje jakožto kulinární deník, prostor s tipy na dobré podniky, komentáře. A součástí jsou i novinky k ochutnání i k přečtení.
Třikrát byl pan Cuketka za svůj projekt i nominován na ocenění Křišťálová lupa. Založil několik dalších kulinářských projektů, jako je například Skromná kuchyně.

Recenze Zápisník pana Cuketky | Podobné jako Zápisník pana Cuketky
Poslední úprava: 2022-04-26 09:04:05

Hodnocení

https://www.cuketka.cz/
Deníček moderního fotra

Deníček moderního fotra vznikl ze zápisků Dominika Landsmana, které zachycují život otce na mateřské dovolené.
Blog si čtenáře získal především humorným podáním strastí muže, který si s manželkou vymění tradiční role a doma zůstává s malým synkem. Dominik Lansman do typicky mateřského tématu vnáší osobitý mužský náhled i určitou dávku syrové upřímnosti.
V roce 2014 blog vyšel i v knižní podobě a na motivy knihy byl v roce 2021 natočen taktéž film, kde si hlavní role zahráli Jiří Mádl a Tereza Ramba.

Recenze Deníček moderního fotra | Podobné jako Deníček moderního fotra
Poslední úprava: 2022-04-26 09:11:39

Hodnocení

https://www.facebook.com/modernifotr/
Petra LovelyHair

Beauty blogy patří k velmi populární kategorii a dokazuje to i blog LovelyHair, který publikuje pod přezdívkou Petra LovelyHair Petra Vančurová.
Původní internetový blog doplnil v roce 2011 i Youtube kanál, čímž se Petra LovelyHair stala i historicky první českou beauty youtuberkou. Na svém blogu publikuje recenze produktů, prezentuje ukázky líčení a sdílí zajímavosti ze světa kosmetiky.
Původní koníček dokázala autorka navíc přetavit v plnohodnotnou profesi a na trh taktéž uvedla kosmetické produkty pod svou vlastní značkou Petra LovelyHair a PLH Beauty.

Recenze Petra LovelyHair | Podobné jako Petra LovelyHair
Poslední úprava: 2022-04-26 09:17:42

Hodnocení

http://www.petralovelyhair.com/
Mladý podnikatel

Projekt mladý podnikatel založil Jiří Rostecký. Český podnikatel se rozvoji vlastního podnikání věnuje již od studijních let. Rodák ze Strakonic dnes patří navzdory svému mládí k respektovaným osobnostem.
Mladý podnikatel patří k blogům, které v čase vyrostly do plnohodnotného oborového magazínu pro podnikatele. Poskytuje přehledný souhrn informací o podnikání a marketingu. Kromě článků na webu naleznete články i videa. Část obsahu tvoří i rozhovory s významnými osobnostmi české podnikatelské sféry a osobního rozvoje.
Součástí tohoto projektu je dokonce i vlastní podcast. Úspěšný projekt má v současnosti desítky tisíc čtenářů měsíčně.

Recenze Mladý podnikatel | Podobné jako Mladý podnikatel
Poslední úprava: 2022-04-26 09:23:04

Hodnocení

https://mladypodnikatel.cz/

Sdílejte Top 14 Blogů

Pacholeg

Blog vznikl v roce 2019, kdy jej založil Jiří Švihálek. Zachycuje životní příběh mladého muže, který si svůj blog začal psát po autonehodě.
Ta Jiřího Švihálka připravila o nohu. Náročné léčení v nemocnici především znamenalo odříznutí od původního života. Začal proto pokroky z léčby i to, jak se aktuálně cítí, sdílet s rodinou i přáteli na internetu.
Nadhled a humor, který si i ve složité situaci dokázal uchovat, mu přineslo širokou čtenářskou základnu složenou nakonec nejen ze známých, kteří ho osobně znají. Zápisky kromě čtenářů napříč republikou zaujaly i porotu ankety Magnesia Litera a Jiří Švihálek zvítězil v kategorii Magnesia Blog roku v roce 2020.

Recenze Pacholeg | Podobné jako Pacholeg
Poslední úprava: 2022-04-26 10:00:59

Hodnocení

https://pacholek.com/
Miroslav Komínek - Městská policie Přerov

Miroslav Komínek je v offline světě strážníkem Městské policie Přerov. Zároveň ve svém volném čase píše.
Když se pak obě tyto okolnosti spojily, vzniklo kreativní ztvárnění policejních hlášení, díky nimž stránka přerovských strážníků na Facebooku nasbírala desítky tisíc fanoušků. Hlavním cílem bylo především jinou formou přiblížit práci policie běžným čtenářům.
Že se to podařilo dokazuje mimo jiné opět i ocenění Blog roku, které si Městská policie Přerov odnesla v roce 2021. Fanoušci populárních zápisků se nakonec dočkali i knižního zpracování.

Recenze Miroslav Komínek - Městská policie Přerov | Podobné jako Miroslav Komínek - Městská policie Přerov
Poslední úprava: 2022-04-26 10:10:36

Hodnocení

https://www.facebook.com/mpprerov
Tereza in Oslo

Blog Tereza in Oslo píše Tereza Salte, rodným příjmením Kolářová. Do Osla se autorka přestěhovala za svým tehdejším partnerem, z něhož se později stal manžel. V norské metropoli nakonec strávila čtyři roky.
V civilu byla autorka úspěšnou gymnastkou a jako jeden ze svých snů uvádí, že se chtěla stát květinářkou.
Nakonec ji však osud nasměroval k psaní.Ve svém blogu zachycuje především lifestylová témata. Blog ji přivedl i na klasickou spisovatelskou dráhu, vyšly jí už dvě knihy – Šlehačková oblaka a Karamelová džungle. Z Terezy Salte se tak zároveň stala úspěšná influencerka a podnikatelka.

Recenze Tereza in Oslo | Podobné jako Tereza in Oslo
Poslední úprava: 2022-04-26 10:15:40

Hodnocení

http://tio-demo.8u.cz/
Zápisník alkoholičky

Upřímná zpověď Michaely Duffkové líčí, jak se původně zcela bezproblémová mladá matka malé dcery rychle propadne do spárů alkoholu.
Blog si získal nesmírnou popularitu především proto, že autorka je ve svém vyprávění nebývale otevřená. Dnes o sobě Michaela upřímně přiznává, že je abstinující alkoholičkou a konstatuje zcela bez příkras, že bojovat se svým „démonem“ bude celoživotně. Blogové zápisky se navíc staly základem pro knihu. Další události pak reflektuje v Zápisníku abstinentky.
Navíc se autorka rozhodla nepomáhat lidem s podobným osudem pouze sdílením vlastních zážitků, ale i vybudováním centra Alkos, kde se léčí další pacienti ze své závislosti.

Recenze Zápisník alkoholičky | Podobné jako Zápisník alkoholičky
Poslední úprava: 2022-04-26 10:25:46

Hodnocení

https://www.zapisnikalkoholicky.cz/
Neviditelný pes

Neviditelný pes je první český internetový deník. Vychází už od roku 1996 a jeho autorem je spisovatel Ondřej Neff.
Ten se původně na tvorbě obsahu podílel sám, později však na portál začalo přispívat i několik dalších externích autorů. Prvotní podobu Neviditelného psa tak lze označit spíše jako blog. Ostatně typická byla pro texty Ondřeje Neffa kromě snahy o srozumitelnost i osobní rovina.
Tehdy přitom samotný termín blog v českém kontextu všeobecně znám vůbec nebyl. V čase se však projekt přiblížil svým pojetím více k tradičním novinám.

Recenze Neviditelný pes | Podobné jako Neviditelný pes
Poslední úprava: 2022-04-26 10:29:08

Hodnocení

https://neviditelnypes.lidovky.cz/

Sdílejte Top 14 Blogů

Milý Micíku

Milý Micíku je blog, který píše známý český biolog Jaroslav Flegr. Ten je nejen uznávaným odborníkem v oblasti biologie, ale i vysokoškolským pedagogem a známým popularizátorem vědy.
Zápisky vznikly z jednoduchého popudu: Během pandemie se vyrojila celá řada předpovědí a názorů. Vnikl informační chaos, do kterého se profesor Flegr pokusil vnést svůj náhled. Souběžně své postřehy publikoval na Facebooku i na svém blogu.
Srozumitelnou formu pro běžného čtenáře zajistilo to, že Jaroslav Flegr všechny své zápisky adresuje svému kocourovi Micíkovi a fiktivně s ním na svém blogu rozmlouvá. Na téma boje s koronavirem vznikla i kniha pod názvem Milý Micíku, aneb Covid v Kocourkově.

Recenze Milý Micíku | Podobné jako Milý Micíku
Poslední úprava: 2022-04-26 10:33:50

Hodnocení

https://www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr
Cukrfree

Autorem blogu Cukrfree je Janina Černá. Motivací pro život bez cukru se autorce stala hlavně změna, ke které se uchýlila v osobním životě: Odcestovala do Austrálie. Tato změna prostředí jí měla pomoci překonat vlastní psychické obtíže v podobě úzkostí a v životě již několikáté epizody bulimie.
Na místě se tato Češka inspirovala knihou Quit Sugar a rozhodla se, že rovněž skončí se závislostí na cukru. V Austrálii ostatně tou dobou bylo hitem low carb stravování. A Janina Černá, která kvůli cestě přerušila i studium práv, se v novém životním stylu našla.
Založila si tak právě vlastní blog, kde se rozhodla bojovat právě proti závislosti na cukru. Bestsellery se staly i kuchařky, které napsala.

Recenze Cukrfree | Podobné jako Cukrfree
Poslední úprava: 2022-04-26 10:35:19

Hodnocení

https://cukrfree.cz/
Řecké štěstí

Blog Řecké Štěstí píše Kateřina Panoy. Ta žije čtyřiadvacet let v městečku Parga v oblasti Epirus. Do Řecka se provdala a usadila se tu.
Ve svém blogu však začala primárně reflektovat dnes již mizející tvář Řecka, kvůli níž se ostatně i kdysi rozhodla vyměnit život v Praze právě za slunné Řecko. Motivací bylo vysvětlit i zdánlivě nepřívětivé chování Řeků, kteří během koronavirové pandemie poměrně přísně kontrolovali dodržování protiepidemických opatření i u turistů.
Blog publikovaný na Facebooku si nakonec našel nejen četné čtenáře, ale i ocenění u odborné poroty ankety Magnesia Litera.

Recenze Řecké štěstí | Podobné jako Řecké štěstí
Poslední úprava: 2022-04-26 10:39:09

Hodnocení

https://www.facebook.com/Katkapanoy
Patrik Gajdoš

Patrik Gajdoš se profesně věnuje copywritingu a je obsahovým specialistou. O své zkušenosti se dělí na vlastním blogu.
Ten obsahuje i užitečné informace o tvůrčím psaní. Ve srovnání s mnoha jinými kolegy z oboru se Patrik snaží především o přístupnou a srozumitelnou formu. Díky ní podávané informace má šanci pochopit i laik.
Blog navíc poskytuje náhled do autorova soukromí a sleduje i jeho osobní vývoj. O své postřehy se autor dělí i „offline“ – na NEWTON University.

Recenze Patrik Gajdoš | Podobné jako Patrik Gajdoš
Poslední úprava: 2022-04-26 10:41:52

Hodnocení

https://www.patrikgajdos.cz/

Share 14 Best Blogů