Top 15 Internetových úschoven

Prakticky každý uživatel internetu čas od času potřebuje posílat soubory. K tomuto účelu lze využít specializované úschovny. Jaké jsou jejich přednosti?
 
Proč používat internetové úschovny a jak to vlastně funguje
 
V internetové úschovně můžeme hledat analogii „offline“ úschoven. To znamená, že sem zcela shodně vložíte předmět úschovy, v tomto případě data, která si následně lze zase vyzvednout.
Princip je velmi jednoduchý, soubor stačí do úložiště nahrát a vyplnit e-mailovou adresu jeho příjemce. Po nahrání získáte unikátní URL, kterou můžete adresátovi jednoduše poslat e-mailem či do jiného komunikátoru. Komfortní je tak posílání souborů přes úschovnu pro vás, ale i pro příjemce, který nebude mít zahlcenou schránku.
Hlavním důvodem pro vznik specializovaných portálů je možnost tímto způsobem odesílat i velké objemy dat, které není jinak možné poslat klasickým způsobem jako přílohu k e-mailu. Typicky se jedná například o fotografie, které potřebujete přenést k jinému uživateli a nemáte možnost mu je například dát na flashdisku.
Právě datové limity představují stěžejní parametr jednotlivých internetových úložišť. Omezenější možnosti zpravidla bývají na portálech, které jsou dostupné zdarma. Pokud je úschovna zpoplatněná, můžete očekávat vyšší limit. Většinou se portály uchylují k tomu, že zároveň nabízejí jak placenou službu, tak i bezplatnou verzi pro různé účely.
U placených variant úschoven lze pak očekávat i širší možnosti a další dostupné funkce. Zejména je tak vhodné se zaměřit na počet možných příjemců, kterým lze zásilku poslat, případně i na možnost odeslání nejlépe neomezeného počtu zásilek. Delší bývá i čas, po který může být vaše zásilka na serveru uchována.

A závěrem ještě jedno upozornění: Úschovny nebyly navrženy pro nelegální sdílení souborů. Warez zde své místo jednoznačně nemá. Rozhodnete-li se například zde sdílet film, pravděpodobně se dočkáte jeho smazání, neboť provozovatelé s podobným obsahem aktivně bojují.
Na českém i zahraničním internetu existuje podobných služeb mnoho. Pojďme se tak podívat na 15 projektů, které by se vám mohly hodit.

Úschovna

Pravděpodobně nejznámějším projektem je v segmentu virtuálních úložišť příznačně pojmenovaný český web Úschovna.
Úschovna slibuje možnost odesílat soubory až do limitu 30 GB snadno, bezpečně a neomezenou rychlostí. Používat lze úložiště v tomto režimu zcela zdarma a nevyžaduje se ani registrace. Běžně se zásilky ukládají 14 dní, v případě, že jednorázově potřebujete tento limit prodloužit, případně poslat soubor větší, lze využít jednorázové Premium zásilky.
Zpoplatněný režim se nazývá Úschovna plus. Ten nabízí 50 GB prostoru pro data a zároveň přehled o uložených zásilkách. Získáte rovněž neomezené možnosti pro stahování souborů.

Recenze Úschovna | Podobné jako Úschovna
Poslední úprava: 2022-06-20 09:45:44

Hodnocení

https://www.uschovna.cz/

Sdílejte Top 15 Internetových úschoven

Posílej

Další tuzemskou konkurencí je pro Úschovnu portál nazvaný příznačně Posílej.cz. Ten garantuje přesně v duchu svého jména hlavně bezpečné a rychlé posílání souborů přes internet.
Služba je zcela zdarma. V rámci jejího limitu můžete posílat až 40 GB dat. Limitován je počet stažení, soubor lze stáhnout 50x. V úložišti může být uchován po dobu až 21 dní. Vy ani příjemce nemusíte být na webu registrováni. Pro zabezpečení lze přidat i heslo.
V případě, že máte zájem o posílání větších souborů, můžete si na portálu otevřít Premium účet. Limit pro Premium účet činí 60 GB. Stahovat navíc budete moci přes zabezpečený protokol SSL.

Recenze Posílej | Podobné jako Posílej
Poslední úprava: 2022-06-20 09:52:08

Hodnocení

https://posilej.cz/
Letecká Pošta

Další volbou v českých podmínkách může rovněž být projekt nazvaný LeteckáPošta.cz. Ten je určen pro maximálně jednoduché posílání souborů.
Jeho limitem je pouze 161 MB. Soubory se uchovávají po dobu 33 dní. Uživatel nepotřebuje pro využití webu registraci. Využít můžete neomezený počet stáhnutí. Stahovat lze prostřednictvím odkazu, případně též přes kód zásilky.
Zpoplatněnou alternativu s možností posílat větší soubory web nenabízí. Svůj provoz tak financuje pouze ze zobrazovaných reklam. Zakázáno je samozřejmě sdílení nelegálního software nebo jiných dat, která porušují autorská práva.

Recenze Letecká Pošta | Podobné jako Letecká Pošta
Poslední úprava: 2022-06-20 09:54:49

Hodnocení

http://leteckaposta.cz/
DropBox

Úložiště DropBox patří k zahraničním alternativám. Provozuje jej stejnojmenná společnost Dropbox, Inc. Z toho vyplývá i drobné omezení, web není česky a lokalizace je pouze anglicky, německy, španělsky, francouzsky a japonsky.
Dropbox je webové úložiště, které využívá cloud computingu. Pomocí synchronizace souborů následně uživatelé mohou jednotlivé složky a soubory sdílet mezi sebou
DropBox existuje v placené i bezplatné verzi. V bezplatné verzi poskytuje 2GB úložiště s omezením datových přenosů na 20 GB za den. U placených účtů je limit navýšen 2 TB úložiště a 200 GB přenosů za den. Podporuje i řadu platforem, kromě Windows například i Linux.

Recenze DropBox | Podobné jako DropBox
Poslední úprava: 2022-06-20 09:55:51

Hodnocení

https://www.dropbox.com/
Google Drive (Google Disk)

Disk Google neboli v angličtině Google Drive je službou provozovanou společností Google. Služba stejně jako DropBox využívá cloud computingu a umožňuje uživateli úschovu a sdílení dat.
Podobně jako u jiných služeb od této společnosti se vyžaduje povinná registrace vlastního Google účtu. Na počátku poskytoval Google zájemcům úložiště ve velikosti 5 GB, později byl objem zvýšen na 15 GB. Pronajmout si navíc můžete prostor až do 15 TB.
Zásadní předností Google Drive je hlavně volba založení účtu bez ověřování a možnost přehrávání některých formátů přímo v prohlížeči.

Recenze Google Drive (Google Disk) | Podobné jako Google Drive (Google Disk)
Poslední úprava: 2022-06-20 09:58:22

Hodnocení

https://drive.google.com/

Sdílejte Top 15 Internetových úschoven

eDisk

Služba eDisk je rovněž datovou úschovnou, která pochází z České republiky. Výhodou je tak hlavně snadné použití bez jazykové bariéry.
Bez registrace lze se službou nahrávat soubory o maximální velikosti až 10 GB. Používání služby je zcela bezpečné, data jsou standardně chráněna 256 bitovým SSL šifrováním. Výhodou je i rychlost, eDisk je připojen přímo k páteři internetu linkou o rychlosti 1 000 Mbps.
Rozšířené možnosti s možností nahrávat přes FTP nebo nahrávání torrentů nabízí služba až po registraci. Ta je dostupná zcela zdarma. Registrovaní uživatelé mají dále k dispozici datovou schránku s neomezenou kapacitou a neomezeným datovým tokem. Stejně tak mohou využít stahování souborů přes download manager.

Recenze eDisk | Podobné jako eDisk
Poslední úprava: 2022-06-20 10:01:19

Hodnocení

https://www.edisk.cz/
Uložto.cz

Uložto.cz je největší tuzemskou cloudovou službou pro svobodné sdílení souborů po internetu. Portál využívá tzv. freemium model, což znamená, že omezeně ji zdarma můžete využít pro stahování dat. Zdarma mají uživatelé i prostor pro nahrávání.
Po zakoupení kreditu je možné využít funkci paralelního stahování. Rychlost stažení je pak u placené verze neomezená.
Uložto je v Česku asi nejznámějším webem nikoli pro sdílení, ale spíše stahování souborů. Navíc zde je problém s nelegálním obsahem. Přístup k obsahu limitovanému věkem byl nakonec ošetřen tak, že materiály s erotickou tematikou jsou od roku 2015 dostupny skrze službu PORNfile.cz.

Recenze Uložto.cz | Podobné jako Uložto.cz
Poslední úprava: 2022-06-20 10:02:40

Hodnocení

https://ulozto.cz/
Filemail

Filemail je jednou z řady zahraničních služeb využitelných pro posílání větších objemů dat. A to, jak přímo deklaruje, bezpečně a zároveň rychle. Byť se nejedná o český projekt, můžete jej využít také lokalizován do češtiny.
Nahrát lze soubory o maximální velikosti až 5 GB zcela zdarma. Sdílet posléze svá data máte možnost pomocí e-mailu nebo zabezpečeného odkazu. Ve free variantě zůstávají soubory dostupné po dobu až 7 dní a můžete využít šifrovaný přenos dat (HTTPS) společně s antivirovou ochranou.
Další možnosti jsou zpoplatněny. To uživatelům dává šanci využít až neomezenou velikost přenosu a kapacitu úložiště celkem 5 TB. K dalším výhodám patří třeba dvoufaktorové ověřování.

Recenze Filemail | Podobné jako Filemail
Poslední úprava: 2022-06-20 10:04:26

Hodnocení

https://www.filemail.com/
Microsoft OneDrive

One Drive je osobní cloudobé úložiště provozované společností Microsoft. Umožňuje uživatelům nahrát své dokumenty, fotografie a další soubory a přistupovat k nim z různých zařízení připojených k internetu, například z chytrého mobilu.
Přístupová práva lze omezit tak, aby soubor viděl pouze vlastník a mohl tak například k pracovním dokumentům přistupovat z různých míst. Cloud však může sloužit právě i po vzoru různých úschoven k tomu, aby bylo data možno sdílet s vybranými skupinami lidí, případně aby byla veřejně dostupná.
Od Windows 7 je služba integrována rovnou v operačním systému. Nabízí celkem 5 GB místa v základní variantě zdarma. Maximálně pak 6 TB ve zpoplatněné verzi.

Recenze Microsoft OneDrive | Podobné jako Microsoft OneDrive
Poslední úprava: 2022-06-20 10:07:06

Hodnocení

https://www.microsoft.com/
MEGA.io

Sebe samotnou služba MEGA definuje jakožto nejvíce důvěryhodné a nejlépe chráněné cloudové úložiště. Jedná se o další z řady zahraničních služeb, proto ji, pozor, nemůžeme využít v češtině, vše je v angličtině.
Ve srovnání s ostatními obdobnými službami přináší MEGA až 20 GB volného místa na ukládání a zálohování dokumentů, fotek a videí. A to, pozor, zcela zdarma. Ve zpoplatněné variantě je pak k dispozici až 16 TB. Data jsou šifrována pomocí koncového šifrování.
Zároveň úložiště funguje jako cloud, proto nabízí třeba i doplňky do prohlížeče, aplikace s automatickou synchronizací do PC ale i do mobilního telefonu.

Recenze MEGA.io | Podobné jako MEGA.io
Poslední úprava: 2022-06-20 10:08:41

Hodnocení

https://mega.io/

Sdílejte Top 15 Internetových úschoven

Capsa

Capsa je českým projektem, který nabízí profesionální řešení primárně pro prostředí firem. Používají ji kromě soukromých společností také některé české vysoké školy.
Tento produkt lze považovat za levnější alternativu firemního disku pro sdílení dat. Ve variantě zdarma lze po registraci využít až 5 GB prostoru. Capsa umožňuje online sdílení a zálohování včetně přístupu přes FTP. Výhodou je využitelnost týmových nástrojů, například v podobě sledování jednotlivých verzí dokumentů.
Podstatnou předností této služby je i bezpečnost, je provozována na vlastních serverech poskytovatele v profesionálním datacentru.

Recenze Capsa | Podobné jako Capsa
Poslední úprava: 2022-06-20 10:09:29

Hodnocení

https://www.capsa.cz/
DropSend.com

DropSend je softwarový nástroj, který umožňuje uživatelům odesílat velké soubory podobným způsobem jako e-mailem, v tomto případě však prostřednictvím desktopového klienta.
DropSend je k dispozici pro systémy Windows a Mac OS X, rozhraní je v angličtině. Služba umožňuje odesílat soubory o velikosti až 8 GB a je k dispozici s 256bitovým zabezpečením AES. Funguje klasicky, příjemce dostane e-mailem odkaz ke stažení dat.
DropSend má k dispozici rovněž vlastní mobilní aplikaci pro zařízení vybavená systémem Android a Apple. Díky ní můžete snadno sdílet soubory a spravovat své úložiště.

Recenze DropSend.com | Podobné jako DropSend.com
Poslední úprava: 2022-06-20 10:10:37

Hodnocení

https://www.dropsend.com/
WeTransfer

WeTransfer představuje velmi jednoduchou obdobu tuzemské Úschovny. Služba je určenahlavně pro sdílení větších objemů dat.
S bezplatným účtem mohou uživatelé posílat soubory o velikosti až 2 GB.  Ve variantě zdarma má příjemce následně 7 dnů na to, aby si data stáhů. S účtem Pro lze přenášet soubory o velikosti 200 GB, ukládat soubory o velikosti 1 TB, použít pro zabezpečení heslo a využít různorodé možnosti personalizace. 
WeTransfer tak představuje jak řešení pro jednotlivce a soukromé odesílání dat, tak i alternativu pro pracovní kolektivy.

Recenze WeTransfer | Podobné jako WeTransfer
Poslední úprava: 2022-06-20 10:11:38

Hodnocení

https://wetransfer.com/
iCloud

Jedná se o řešení od společnosti Apple. Ta má dnes již vlastní cloud integrován na veškerých svých zařízeních.
Vzhledem k integraci na úrovni operačního systému se od uživatele nevyžaduje žádná registrace. K používání služby lze využít pouze Apple ID. Výhodou je i to, že mezi jazyky, do nichž je produkt lokalizován, nechybí čeština.
Do začátku každý uživatel obdrží bezplatné 5GB úložiště. Pro více prostoru je možný pozdější upgrade na iCloud+.

Recenze iCloud | Podobné jako iCloud
Poslední úprava: 2022-06-20 10:13:02

Hodnocení

https://www.icloud.com/
MyAirBridge.com

MyAirBridge.com patří k zahraničním platformám, nicméně na české uživatele bylo myšleno a web je proto rovněž v češtině.
Jednoduché rozhraní umožňuje nahrát do úložiště až 20 GB dat zdarma. Pro sdílení dat si necháte jednoduše vygenerovat odkaz, případně rovnou odešlete odkaz pomocí e-mailu. Soubory na serveru mohou být nahrány až 3 dny. Ve zpoplatněné verzi je pak limit pro velikost souboru navýšen na 100 GB.
Výhodou tohoto projektu je hlavně značná uživatelská přívětivost a dobře zpracované rozhraní pro nahrávání dat.

Recenze MyAirBridge.com | Podobné jako MyAirBridge.com
Poslední úprava: 2022-06-20 10:14:42

Hodnocení

https://www.myairbridge.com/

Share 15 Best Internetových úschoven