Top 15 Vzdělávacích aplikací pro děti

Technologie jsou pro rodiče jedním z velkých témat, která při výchově hrají důležitou roli. Jak korigovat účinně čas, který potomek stráví před obrazovkou a které aplikace mu můžete s klidem dovolit?
 
Moderní technologie – dobrý sluha, ale špatný pán?
 
Technologie nás obklopují nekompromisně a staly se nezbytnou součástí života dospělých. Kdy k nim ale „pustit“ naše nejmenší?
Půjčit batoleti chytrý telefon nebo tablet je pro rodiče bezesporu pohodlné. Zaujaté dítko bude čile „rejdit“ prstem po displeji a nejspíš o sobě nenechá nějakou chvíli vůbec vědět. Jde ale skutečně o řešení pro líné rodiče, kteří na své děti nemají čas, jak tvrdí odpůrci těchto zařízení?

Faktem je, že děti se moderním technologiím později jednoduše nevyhnou, zákaz tedy situaci nevyřeší. Měli bychom nicméně nastavit jasné výchovné mantinely pro používání různých chytrých zařízení. A samozřejmě důsledně kontrolovat, co na nich děti dělají.

Do věku 2 let se tak obecně doporučuje skutečně se těmto zařízením vyhnout úplně. V rozmezí 3 až 6 let už dítěti půjčit například svůj telefon můžete. Je ale potřeba omezit čas, který dítě s obrazovkou stráví. Doporučované maximum času jsou nejvýše 2 hodiny denně.

Kdy přichází čas na vlastní chytrý mobil? Někteří psychologové na to mají názor poměrně vyhraněný. Podle nich platí, že čím později se k tomu uchýlíte, tím lépe.
Prvňáček drahý chytrý telefon spíše nevyužije. Za jakousi rozumnou hranici můžeme obecně považovat věkové rozmezí 8 až 10 let. Dítě je v tu dobu již dostatečně vyzrálé, aby telefon využilo a současně ho bylo schopno neztratit a nerozbít.

Řiďte se ale samozřejmě individuální vyspělostí svého potomka. Dítě by mělo již umět dobře číst a psát, jinak si nevyzkouší všechny funkce, ale současně například i chápat, že své telefonní číslo nesmí úplně běžně rozdávat cizím lidem.
Zpočátku potomkovi navíc určitě bude stačit klasický tlačítkový telefon. Smarphone může v zásadě „počkat“ až do nástupu puberty. Alespoň pokud vás dítko k jeho pořízení nepřesvědčí s naprosto zoufalým výrazem, protože je už opravdu poslední ve třídě, kdo tuto vymoženost nemá.

V tom, zda podlehnete, může hrát roli i to, co bude dítě na telefonu vlastně dělat. Jak už bylo řečeno, měli bychom i toto mít pod dozorem. Ke kterým aplikacím můžete potomka bez obav pustit a které jsou ty nejlepší na vzdělávání pro děti?

Oh!

Tato aplikace je určena už pro děti od 2 let. Horní věková hranice omezena není, takže s ní potomky zabavíte opravdu dlouho. Kreativní a zajímavé provedení ocení i rodiče. Určena je pro telefony s operačním systémem Android a iOS.
Za aplikací stojí výtvarný umělec Louis Rigaud. Za sebou má tento projekt i některá ocenění, například v rámci Bologna Ragazzi Digital Award v roce 2017.
Aplikace je založena na vytváření obrázků. Důraz klade na to, že umožňuje dítěti objevit svou kreativitu. Stimuluje dětskou fantazii prostřednictvím základních geometrických tvarů, které v jejím rámci dokáží vyprávět příběh.

Recenze Oh! | Podobné jako Oh!
Poslední úprava: 2022-08-17 09:30:47

Hodnocení

https://ludocube.fr/game/oh/

Sdílejte Top 15 Vzdělávacích aplikací pro děti

Hravé písničky

Za touto aplikací stojí společnost Famiredo s.r.o. Pozor, zdarma jsou k dispozici písničky jen omezeně, odemčení najdete uvnitř aplikace. Software je určen pro telefony s operačním systémem Android, ale i pro iOS.
Hravé písničky jsou aplikací, která reaguje na oblibu veškerých zvukových hraček mezi dětmi (a značně malou oblibu téhož mezi rodiči).
V hravých písničkách si totiž děti nejen mohou vybrat provedení písničky, ale také si sami vyzkoušet vyťukávat melodii. Aplikace následně zhodnotí, jak se uživateli zadaný úkol povedl. Samotné hraní doplňují krásné ilustrace od českého výtvarníka Radka Zmítka. V první verzi aplikace jsou lidové písničky, v dalších pak následují třeba i pohádkové melodie.

Recenze Hravé písničky | Podobné jako Hravé písničky
Poslední úprava: 2022-08-17 09:27:05

Hodnocení

http://www.famiredo.com/
Inventioneers

Inventioneers pocházejí z dílny vývojářského studia Filimundus. Tato aplikace je určena pro zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.
Ocení ji spíše starší děti přibližně kolem 10 let věku. Rozhodně se nemusíte obávat jim ji předložit, taktéž hra Inventioneers za sebou má ocenění, a to v podobě Winner of Parents' Choice Gold Award nebo nominaci v Nordic Game Awards.
Celá aplikace je založena na vymýšlení vlastních vynálezů. Děti se však zároveň učí chápat fyzikální zákony, neboť musejí počítat s různými jevy, jako je například magnetismus.

Recenze Inventioneers | Podobné jako Inventioneers
Poslední úprava: 2022-08-17 09:29:41

Hodnocení

https://www.filimundus.com/inventioneers/
Unstoppables

Vydavatelem této aplikace je společnost Stiftung Cerebral, tedy organizace zaměřená na děti s dětskou mozkovou obrnou. Ta ji připravila ve variantě pro operační systém Android i iOS. Určena je přibližně pro děti 10 let věku.
Unstoppables učí děti vzájemné spolupráci, neboť parta kamarádů musí osvobodit uneseného psa. Zároveň jim ale hravou formou ukazuje, že mezi námi žijí i lidé odlišní. Jeden z kamarádů je totiž třeba na invalidním vozíku.
Bonusem je i atraktivní zpracování celého projetu. Baví tak děti a jeho edukativního vyznění si zase cení rodiče. Můžete jej tak určitě pojmout jako úvod k výchovným lekcím o toleranci.

Recenze Unstoppables | Podobné jako Unstoppables
Poslední úprava: 2022-08-17 09:34:44

Hodnocení

https://theunstoppablesgame.ch/
Duckie Deck Homemade Orchestra

Aplikace pochází z porftolia vývojáře Duckie Deck Development. Určena je pro zařízení s operačním systémem iOS a Android.
Jedná se o software, který je určen prakticky jako jakýsi vstup do hudebního světa. Vede děti ke zkoumání toho, jaké zvuky vytvářejí různé předměty v domácnosti. Jeho prostřednictvím si tak mohou samy tvořit jakési improvizované „hudební nástroje“.
Aplikaci doplňuje taktéž roztomilá barevná grafika. Oblíbili si ji tak nejen rodiče a děti, na internetu najdete pozitivní hodnocení taktéž od učitelů.

Recenze Duckie Deck Homemade Orchestra | Podobné jako Duckie Deck Homemade Orchestra
Poslední úprava: 2022-08-17 09:38:02

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/dev?id=7959931803554855044&hl=en_US&gl=US

Sdílejte Top 15 Vzdělávacích aplikací pro děti

Fuzzy House

Videohru Fuzzy House vytvořila společnost Fuzzy House Aps. Navržena je pro operační systém Android. Určena je dětem od přibližně 4 let, zabaví ale i ty starší.
Hra dává dětem opět do rukou možnost využít svou fantazii a zapojit se do zkoumání krásně ztvárněného virtuálního prostředí. Má podobu klasického domečku pro panenky, který dobře znáte i z „reálného“ světa. Výhodou je jednoduché ovládání.
Právě roztomilé zpracování bývá nejčastěji vyzdvihováno i rodiči. Hra je s otevřeným koncem, nenajdeme v ní časové limity ani skóre a neobsahuje žádné reklamy.

Recenze Fuzzy House | Podobné jako Fuzzy House
Poslední úprava: 2022-08-17 09:47:57

Hodnocení

https://www.fuzzyhouse.com/
Matemág

Matemág je česká vzdělávací hra z dílny společnosti TechSophia. Určena je pro děti od přibližně 5 let. Věkový limit je nastaven na cca 9 let. Matemág je přímou nadstavbou školní matematiky. Aplikace podporuje operační systémy Android a iOS.
Základem je pohádkový příběh, kdy se hrdinové přes nejrůznější překážky musejí dostat za čarodějem Matemágem. A malí hráči by jim v tom měli aktivně pomoci.
Sebe samotnou definuje jako hru, která matematiku prezentuje jakožto nástroj k překonávání překážek a naplňování představ. Matemág je postaven na principu Hejného metody pro výuku tohoto předmětu. Aplikace je ceněná i mezi učiteli, podle nichž je důležité, aby se děti u úloh bavily.

Recenze Matemág | Podobné jako Matemág
Poslední úprava: 2022-08-17 09:50:28

Hodnocení

https://matemag.cz/
Mluvídek

Mluvídek je opět hrou z české dílny. Pochází z portfolia výrobce TalkieBear a vyvinuta byla ve spolupráci s logoedy. Aplikace je navržena pro operační systémy Android a iOS. Určena je především pro nejmenší děti, uváděný věkový limit je od 5 let.
Samotný princip této aplikace je tvořen čtyřmi hrami, z nichž každá se orientuje na jinou oblast. Doplňují ji líbivé animace, které však nezahlcují dítě nadbytkem zvuků, tvarů, barev a dalších podnětů.
Jedná se o logopedickou hru, která podporuje u dětí rozšiřování slovní zásoby a procvičuje logické myšlení. Zmiňován je komplexně pozitivní vliv na sluchové a zrakové vnímání dítěte a jeho další rozvoj.

Recenze Mluvídek | Podobné jako Mluvídek
Poslední úprava: 2022-08-17 10:15:20

Hodnocení

https://chrome.google.com/webstore/detail/mluv%C3%ADdek/bbjhjeegidbogngjlbphdfeghccllcef?hl=cs
Bimi Boo Tvary a barvy

Za touto aplikací stojí společnost Bimi Boo Kids Learning Games for Toddlers FZ-LLC. Určena je pro předškolní děti ve věku 2 až 5 let. Navržena je pro platformu Android.
Dětem napomůže v této verzi pochopit různé tvary a barvy. Prostřednictvím mini her pomáhá dětem rozvíjet pozornost, vizuální vnímání, kreativitu a motorické dovednosti. Doporučit ji lze i dětem se speciálními vzdělávacími potřebami (autismus).
Hra je dostupná hned v 17 jazycích, plně podporuje angličtinu a samozřejmě nemůže chybět roztomilá grafika se zvířátky.

Recenze Bimi Boo Tvary a barvy | Podobné jako Bimi Boo Tvary a barvy
Poslední úprava: 2022-08-17 10:30:02

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/dev?id=5815729923720981222&hl=cs&gl=US
Edudadoo

Máte obavu, že vaše děti kvůli obrazovce nebudou mít dostatek reálných podnětů? Přesně to se snaží změnit česká aplikace Edudadoo. Hru vytvořil Adam Vlček a se svým projektem získal 3. místo v rámci Jihomoravského kraje v soutěži T-Mobile Rozjezdy.
Pohádkový svět v aplikaci je ručně kreslený a osídlený ušatými barevnými stvořeními. Sám autor jim jednoduše říká „Eďouši“. Projekt se zaměřuje především na rozvoj slovní zásoby, paměti a motoriky. Uchopen je jako zpestřední volného času, který dítě tráví s rodiči a má jej motivovat k tomu, aby tablet nakonec odložilo.
Software byl vyvinut ve spolupráci s psychology a pedagogy. K dispozici je pro operační systémy iOS i Android a určen je dětem v předškolním věku.

Recenze Edudadoo | Podobné jako Edudadoo
Poslední úprava: 2022-08-17 10:31:20

Hodnocení

https://www.edudadoo.cz/

Sdílejte Top 15 Vzdělávacích aplikací pro děti

Česká písanka

Česká písanka je interaktivní učebnicí pro předškolní i školní děti. Navržena je pro operační systémy Android a iOS. Pod softwarem je podepsát vývojář Pavel Vitešník.
Nejprve se děti naučí pečlivě kreslit rovné, vlnité a zaoblené čáry v různých směrech a obkreslovat jednoduché tvary. Posléze je čeká rozsáhlý nácvik psacích a tiskacích písmen, včetně velké a malé varianty.
Z tohoto důvodu je vhodnější použití aplikace na tabletu se stylusem, který dítěti umožní výraznější pečlivost.

Recenze Česká písanka | Podobné jako Česká písanka
Poslední úprava: 2022-08-17 10:47:47

Hodnocení

https://naucme.cz/content/text/cz/?ceska_skola-ceska_pisanka
Ochránce přírody

Ochránce přírody se může stát základem environmentální výchovy vašich dětí. Vzdělávací aplikace je určena školním dětem od 6 let. Věkový limit je až 12 let. Projekt vznikl pod záštitou společnosti Y-Group games.
Prostředí je stylizováno do podoby městečka. Tím ve formě miniher malý hráč prochází a o svěřené místo se stará. Zároveň se tak přirozeně potkává s běžnými problémy – musí uklízet, třídit odpad i pečovat o zeleň.
Hra je se vyznačuje půvabnou a pestrou grafikou a je zdarma, dostupné jsou volně všechny funkce. Placená je pouze verze bez reklam. Dostupná je pro systém Android.

Recenze Ochránce přírody | Podobné jako Ochránce přírody
Poslední úprava: 2022-08-17 10:51:05

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.YovoGames.Defender&hl=cs&gl=US
Česká gramatika

Pod aplikací Česká gramatika je podepsáno české vývojářské studio Eductify. Dostupná je pro majitele tabletů a telefonů s Androidem i iOS.
Už ze své podstaty je určena školním dětem. Ovšem nejen jim, k procvičování pravopisu ji využijí i mnozí dospělí. Obsahuje celou řadu testů, které jsou seřazeny do tématických okruhů. Většina z nich je zdarma. Navíc obsahuje i vysvětlení různých gramatických jevů.
Testy se klasicky známkují, získáváte tak i zpětnou vazbu. Software se hodí jako příprava na příjímací zkoušky nebo jako nástroj pro cizince studující český jazyk.

Recenze Česká gramatika | Podobné jako Česká gramatika
Poslední úprava: 2022-08-17 10:52:34

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.holucent.myteachercz&hl=cs&gl=US
Busy Water

Za touto aplikací stojí značka Edoki Academy. Hra pracuje s principy Montessori pedagogiky a je určena dětem od 6 let. Dostupná je pro Android a iOS.
Založena je na jednoduchém principu: Rybku je potřeba vrátit nazpět do akvária. To děti zvládnou, pokud propojí správně potrubí. Během své práce se však musejí naučit také využívat jednoduché fyzikální zákony.
Malí hráči si tak kvalitně procvičí schopnost logického řešení problémů. Poutavá aplikace za sebou má taktéž ocenění v podobě Bett Awards v roce 2017.

Recenze Busy Water | Podobné jako Busy Water
Poslední úprava: 2022-08-17 11:26:44

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SevenAcademy.BusyWater&hl=cs&gl=US
Tam a sem s myšákem

Aplikace vznikla pod taktovkou společnosti TechSophia ve spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradnou STEP. Určena je pro malé uživatele ve věku 5 až 7 let a pro platformu Android.
Děti se díky této hře nejen pobaví krásným animovaným příběhem, ale také budou muset splnit některé úkoly. Hlavním hrdinou je myšák Adam. Ten má náročný úkol - ohlídat smečku roboštěňátek. Nezbední psíci se mu však zatoulají a je tak nutné mu je pomoct najít.
Software je zaměřen na rozvoj rozvoj prostorového myšlení a matematických kompetencí. Pyšnit se může krásnou grafikou a také dabingem.

Recenze Tam a sem s myšákem | Podobné jako Tam a sem s myšákem
Poslední úprava: 2022-08-17 11:28:33

Hodnocení

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.techsophia.spatialorientation&hl=cs&gl=US

Share 15 Best Vzdělávacích aplikací pro děti