Top 15 Zpravodajských webů

Informace jsou v současné společnosti mimořádně důležité. Zpravodajství informuje o aktuálním dění doma i ve světě.
Jeho úkolem je zprávy vyhledat, třídit a poté předložit publiku. Na rozdíl od publicistiky se u zpravodajství vyžaduje striktní názorová neutralita. I v tzv. seriózním médiu má samozřejmě do značné míry subjektivně zabarvená publicistika své místo, nicméně tyto dvě samostatné oblasti by měly být výrazně odlišeny.
Primární funkcí médií je tak informovat a vzdělávat, ale také bavit. Nová média na digitální bázi pak vnášejí do tradičních úkolů zesílenou aktivní roli příjemce, divák se stává uživatelem. Dochází rovněž k potlačení centrální autority, je setřena role mezi producentem a konzumentem. Typická je i hypertextualita, to znamená, že zpráva běžně obsahuje odkazy na další dokumenty, uživatel si sám dále rozhoduje o tom, co si přečte.

Stále výraznějším trendem prosazujícím se ve zpravodajství je také tzv. infotainment, tedy propojování informací a zábavy. Snaze o vyvolání emocí se podvoluje jak výběr témat, tak i jejich zpracování. Infotaiment vznikl v USA v tamějších kabelových televizích, nicméně prosadil se i v tištěných a později internetových médiích.
Oproti tomu tradiční zpravodajství by mělo být stručné, jasné a postrádající emocionální zabarvení. Zásadní jsou informace, analýza a kontext. Adekvátně tomu volí zpravodajství i jazykové prostředky, a to obdobně neutrálního charakteru.
Jak může běžný uživatel internetu poznat, které ze zpráv, jež se na něj doslova valí ze všech stran včetně sociálních sítí, jsou skutečně seriózní a lze jim věřit?
Základním rysem vyváženého zpravodajství je především to, že dává prostor oběma stranám. Seriózní média také rozlišují mezi privátní a veřejnou sférou. Zásah do soukromí je vlastní především bulvárním médiím.

Jak odlišit seriózní médium? Spoléhat se výhradně na veřejnoprávní média je sice možné, avšak existuje i řada jiných srovnatelně kvalitních informačních zdrojů.
Na druhou stranu řada webů šíří tzv. fake news. Ty poznáte obvykle tak, že prvoplánově „útočí“ na emoce. Zdroj zprávy byste si tak měli nejlépe ověřit, než se na ni spolehnete, případně ji sami například prostřednictvím sociálních sítí budete šířit dál.

Seznamzprávy.cz

Projekt Seznam Zprávy spadá pod český server Seznam. Založen byl v roce 2016, na postu šéfredaktora působí momentálně novinář a investigativní žurnalista Jiří Kubík.
Cílem Seznam Zpráv je poskytovat nezávislé zpravodajství, od podzimu 2019 se pak více zaměřuje na byznys, analýzy a komentáře. V redakci působí několik respektovaných osobností tuzemského mediálního světa jako Josef Klíma nebo Janek Rubeš.
Projekt si několikrát odnesl ocenění Křišťálová Lupa. Kancelář prezidenta republiky nicméně server označuje za zdroj šířící dezinformace.

Recenze Seznamzprávy.cz | Podobné jako Seznamzprávy.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:03:52

Hodnocení

https://www.seznamzpravy.cz/

Sdílejte Top 15 Zpravodajských webů

Novinky.cz

Menšinovým vlastníkem portálu Novinky je taktéž společnost Seznam.cz, a.s., za níž stojí Ivo Lukačovič.
Většinovým majitelem je Borgis a.s. Zdeňka Porybného, který je zároveň šéfredaktorem tištěného deníku Právo. Aktuálně působí v roli šéfredaktora Novinek Vladimír Dušánek. Ten je zároveň zástupcem šéfredaktora Práva.
První zmínky o tomto webu sahají až do roku 1998. V roce 2003 pak projekt odstartoval online zpravodajství. V současnosti patří Novinky.cz k nejnavštěvovanějším zpravodajským serverům v tuzemsku. Portál přináší aktuální zprávy z domova i ze zahraničí.Také Novinky.cz byly za svou činnost v uplynulých letech oceněny Křišťálovou Lupou.

Recenze Novinky.cz | Podobné jako Novinky.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:09:22

Hodnocení

https://www.novinky.cz/
Aktuálně.cz

Online deník vydává v současnosti společnost Economia, a.s. Ta je vlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Do mediálního domu patří i deník Hospodářské noviny, týdeníky Respekt a Ekonom a portál Centrum.cz.
Šéfredaktorem je Josef Pazderka. Aktuálně.cz denně vydává kolem 100 zpráv z domova i ze zahraniční z různých oblastí. Původní obsah doplňuje grafika, foto a video a komentáře významných osobností.
Činnost portálu je předurčena také existencí Rady pro redakční nezávislost zřízené společností Economia. Ta zaručuje respektování principů svobody a zaručuje, že práce redaktorů nepodléhá žádným nepřiměřeným zásahům.

Recenze Aktuálně.cz | Podobné jako Aktuálně.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:28:38

Hodnocení

https://www.aktualne.cz/
Deník.cz

Deník.cz je vydáván společností Vltava Labe Media, a. s. Majitelem je německá společnost Verlagsgruppe Passau.
Portál vychází z konceptu regionálních deníků, které byly pod jednotnou doménu Deník.cz sdruženy v roce 2006. Jednotlivé regionální mutace nicméně stále fungují a každá z nich má vlastní redakci. Rozsáhlé zpravodajství čítá více než 1,5 milionu článků.
Kromě klasických zpráv patří k nejoblíbenějším rubrikám sekce Miminka věnovaná čerstvě narozeným dětem v regionu.

Recenze Deník.cz | Podobné jako Deník.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:30:29

Hodnocení

https://www.denik.cz/
iDNES.cz

Zpravodajský portál iDNES.cz patří pod společnost MAFRA. Společnost je vlastněna holdingem Agrofert, a.s., který patří Andreji Babišovi.
Portál je v provozu již od roku 1998 a s návštěvností okolo 4 milionů čtenářů patří k těm nejpopulárnějším u nás. Ve funkci šéfredaktora působí momentálně Naděžda Petrová, která začínala jako editorka v deníku MF Dnes. Svůj post zastává od roku 2015.
Projekt opakovaně získal ocenění v anketě Křišťálová Lupa. Redakce si také dvakrát (2000 a 2001) odnesla cenu Český zavináč za Nejlepší zpravodajství.

Recenze iDNES.cz | Podobné jako iDNES.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:33:36

Hodnocení

https://www.idnes.cz/

Sdílejte Top 15 Zpravodajských webů

CNN Prima News

Zpravodajský kanál patří pod společnost FTV Prima. Zprávy jsou poskytovány na základě partnerství se CNN International Commercial.
Zpravodajství bylo v roce 2020 spuštěno jako multiplatformní. Kromě televizní stanice byla zároveň do provozu uvedena online platforma, která nabízí kvalitní a obrazově atraktivní obsah doplňující televizní vysílání.
Hodnoty CNN Prima News jsou založeny na důvěryhodnosti, rychlosti a srozumitelnosti informací pro diváky všech věkových i sociálních skupin. CNN Prima News si klade za cíl poskytovat objektivní, přesné, ale zároveň rychlé a dynamické zpravodajství.

Recenze CNN Prima News | Podobné jako CNN Prima News
Poslední úprava: 2022-03-01 13:37:47

Hodnocení

https://cnn.iprima.cz/
Blesk.cz

Deník Blesk je vydáván společností Czech News Center a.s., a to již od roku 1992. Existuje také v online podobě. Šéfredaktorem je aktuálně Radek Lain.
Blesk je primárně bulvární deník, podstatnou část tak zabírají informace ze showbyznysu a sportu, dále zprávy a zajímavosti z kultury a poradenský servis. Nicméně část tvoří i základní informační nabídka aktuálních zpráv z domova a ze světa.
Blesk je stabilně nejprodávanějším a nejčtenějším celostátním deníkem v České republice, internetová verze pak patří k největším webům u nás.

Recenze Blesk.cz | Podobné jako Blesk.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:41:08

Hodnocení

https://www.blesk.cz/
iROZHLAS.cz

Web iROZHLAS.cz je zpravodajským serverem Českého rozhlasu. Spuštěn byl v roce 2017. Šéfredaktorem portálu je Radek Kedroň, který své novinářské zkušenosti sbíral v Hospodářských novinách, MF DNES i v časopise Týden.
Obsah portálu je tvořen odvysílanými zprávami i vlastní agendou redaktorů webu. Denně zveřejní web iROZHLAS.cz desítky zpráv denně. Cílem webu je nabídnout unikátní obsah a podávat ověřené zprávy. Původní zprávy vytvořené přímo redakcí bývají velmi často též přebírány jinými weby.
Zpravodajský server patří k nejnavštěvovanějším v Česku, jeho popularita stoupla zejména v souvislosti s mimořádnou situací okolo pandemie onemocnění covid-19.

Recenze iROZHLAS.cz | Podobné jako iROZHLAS.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:45:15

Hodnocení

https://www.irozhlas.cz/
Českátelevize.cz/ct24

Česká televize jako veřejnoprávní instituce provozující celoplošné televizní byla zřízena v roce 1992. Ve funkci generálního ředitele působí od roku 2011 Petr Dvořák.
Své sídlo má v Praze v areálu na Kavčích horách a součástí jsou dvě studia v Brně a v Ostravě, jejichž zřízení podmínil i zákon. Dále k ČT přísluší i další regionální studia. O tvorbu obsahu se v zázemí České televize stará kolem 3000 zaměstnanců.
V rámci iVysílání Česká televize rovněž nabízí kontinuální vysílání zpravodajské ČT24. Paralelně s živým vysíláním nabízí i internetový portál ct24.ceskatelevize.cz. Zprávy si na ČT udržují vysokou úroveň. Z výzkumu televize vyšla dokonce jakožto nejdůvěryhodnější zpravodajské médium v Česku.

Recenze Českátelevize.cz/ct24 | Podobné jako Českátelevize.cz/ct24
Poslední úprava: 2022-03-01 13:48:03

Hodnocení

https://ct24.ceskatelevize.cz/
Reflex.cz

Český společenský týdeník Reflex vychází už od roku 1990. Vytvořen byl zřejmě z iniciativy Petra Hájka, který také na počátku působil ve funkci šéfredaktora časopisu. Aktuálně zastává post šéfredaktora Marek Stoniš, sám specializovaný hlavně na oblast politiky.
Již na počátku se Reflex profiloval coby nezávislé liberální médium. Zaměřuje se na politická, ekonomická, sociální či kulturní témata. A to z domova i ze zahraničí. Část internetového obsahu je zpoplatněna. Volnou část tvoří hlavně rozhovory, komentáře, sloupky, recenze či názory.
Reflex dává prosto řadě autorů a profiluje se seriózním a nekonvenčním přístupem i ke kontroverzním tématům. Internetová podoba magazínu byla oceněna také Křišťálovou Lupou.

Recenze Reflex.cz | Podobné jako Reflex.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:50:09

Hodnocení

https://www.reflex.cz/

Sdílejte Top 15 Zpravodajských webů

Českénoviny.cz

České noviny jsou nejstarším online zpravodajstvím u nás. Fungují již od roku 1995. Jde o projekt České tiskové kanceláře, jejímž generálním ředitelem je nyní JUDr. Jiří Majstr, MBA. Šéfredaktorkou pozici zastává Radka Matesová Marková, která funkci převzala po Jiřím Majstrovi.
Tento portál se zaměřuje výhradně na agenturní zpravodajství. Obsahují přibližně 15 % produkce ČTK.
Česká tisková kancelář je zákonem zřízená veřejnoprávní instituce. Jejím hlavním úkolem je poskytování objektivních a všestranných informací. České noviny tak deklarují, že poskytují nezávislé zprávy z ověřených zdrojů. Zároveň patří ke kladům rychlost vydávání zpráv.

Recenze Českénoviny.cz | Podobné jako Českénoviny.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:52:22

Hodnocení

https://www.ceskenoviny.cz/
Forum24.cz

Forum24 je český zpravodajský server, který byl založen v roce 2017. Stojí za ním Pavel Šafr, který jej vybudoval rozšířením názorového deníku Svobodné fórum. Tento muž také dosud působí ve funkci šéfredaktora.
Motivací pro úkol vytvořit nový zpravodajský web bylo především získat opoziční prostor vůči médiím vlastněným Andrejem Babišem. Jak sám sebe charakterizuje, deník si klade za cíl obranu liberální demokracie.
Nadační fond nezávislé žurnalistiky ocenil portál jako jeden z projektů, který patří v tuzemsku mezi důvěryhodná média. Hodnotícími kritérii byla mimo jiné transparentnost a nezávislost.

Recenze Forum24.cz | Podobné jako Forum24.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:55:52

Hodnocení

https://www.forum24.cz/
Echo24.cz

Provozovatelem tohoto projektu je společnost Echo Media a.s. Pod stejnou společnost patří také tištěný týdeník Echo. Většinovým vlastníkem Echo Media a.s. je šéfredaktor Dalibor Balšínek.
Projekt byl spuštěn v roce 2014. Server se profiluje jako pravicové a konzervativní médium. A to v reakci na odchod Balíška a dalších novinářů z médií vlastněných koncernem MAFRA Andreje Babiše (Lidové noviny, Mladá fronta DNES).
Dnes zaštiťuje celou plejádu autorů, u nichž klade důraz na kritické myšlení. Ve svých článcích popisuje změny ve společnosti i dění ve světě. Obsah na webu je částečně zpoplatněn.

Recenze Echo24.cz | Podobné jako Echo24.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:57:10

Hodnocení

https://echo24.cz/
Lidovky.cz

Lidové noviny jsou deníkem, který byl založen již v roce 1893. Od samého počátku se noviny věnovaly hlavně politice a kultuře, do českého prostředí rovněž uvedly politickou karikaturu. Prošla jimi řada významných osobností jako Karel Čapek nebo Karel Poláček.
Od roku 2013 patří vydavatelství Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft pod koncern Agrofert vlastněný Andrejem Babišem.
Kromě tištěných novin působí Lidové noviny také v online sféře. V roce 2010 si dokonce Lidovky.cz odnesly 9. místo v anketě Křišťálová Lupa. Od roku 2021 je ve funkci šéfredaktora Petr Bušta.

Recenze Lidovky.cz | Podobné jako Lidovky.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 13:58:47

Hodnocení

https://www.lidovky.cz/
Drbna.cz

Drbna.cz je portál zaměřený na regionální zpravodajství. Majitelem a vydavatelem je společnost TRIMA NEWS, s.r.o. Projekt byl založen v roce 2011. Šéfredaktorem je Michael Daněk.
Projekt se zaměřuje na zpravodajství, informace o sportu, rozhovory a on-line chaty se známými osobnostmi. Publikuje především zprávy týkající se aktuálních témat a kauz, a to primárně na regionální úrovni.
Cílem projektu je, jak sám definuje, stát se portálem, který pomocí komentářů a postřehů informace normativně analyzuje a dodává jim tím přidanou hodnotu.

Recenze Drbna.cz | Podobné jako Drbna.cz
Poslední úprava: 2022-03-01 14:00:35

Hodnocení

https://www.drbna.cz/

Share 15 Best Zpravodajských webů