Top 15 Deskových her

Deskové hry lidi baví od nepaměti. Člověk se při nich může odreagovat, odpočinout si, ale je to také zdroj zábavy pro celou rodinu či partu kamarádů. Každý rok se v obchodech objevují stále nové a nové hry. Mezi oblíbenými stálicemi jsou ale i takové, které mají i stovky let dlouhou historii.

Historie deskových her sahá až do období starověkých civilizací. Hrami se bavili již staří Egypťané. Nejstarší deskové hry tak pocházejí již z období 3 500 let před naším letopočtem. Postupně se hry z Egypta rozšířily i do dalších částí světa jakými jsou Čína, Řecko a Řím. Do Evropy se deskové hry dostávají díky křížovým výpravám do Svaté země. Zpočátku se jednalo o zábavu urozených a bohatých. Postupem času si ale deskovými hrami začali dlouhé večery krátit i obyčejní lidé z nižších vrstev.

Deskové hry lze jednoduše rozdělit podle náročnosti a tedy také podle věku. Existují hry určené přímo pro děti. U těch se tak dospělí příliš nezabaví. Pak jsou ale také hry, které jsou náročnější na přemýšlení či znalosti.  Podle toho, jaké hry si vyberete, můžete rozvíjet svou inteligenci nebo logické myšlení. Některé z her zase napomáhají našemu strategickému myšlení či rozhodování. Děti i dospělí se díky nim učí prohrávat a vytváří se i přirozená soutěživost. Zároveň se díky nim lidé zapojují do skupiny a posilují se tak jejich sociální dovednosti.

Ať už deskové hry rozvíjejí cokoliv, jedno mají společné. A sice hrací desku. Tou může být například šachovnice, či mapa celého světa. Záleží jen a pouze na typu hry a jejím designu.
Hry jsou tu s námi již více pět a půl tisíce let. Některé z nich hrály již naše babičky. Jiné jsou naopak zajímavými novinkami, které jsou na trhu pouze pár let. Pojďte se s námi nyní podívat na ty vůbec nejoblíbenější. Třeba si mezi našimi TOP 15 najdete svého favorita či inspiraci na novou hru.

Žížaly

Klasikou u které zaručeně hráči potřebují notnou dávku trpělivosti, je desková hra Žížaly. V této hře nikdy nevíte, kdy se z pozice vedoucího hráče přesunete na poslední místo. Jedná se sice o dětskou hru, zábavu si s ní ale užijí i dospělí. Hra je postavena pouze na náhodě padajících čísel. Podle čísla na kostce se posouváte po poli plném nástrah v podobě žížal, které vás, v případě, že se na ně dostane vaše figurka, nemilosrdně vrátí o několik políček zpět.
Recenze Žížaly | Podobné jako Žížaly
Poslední úprava: 2023-06-15 11:39:10

Hodnocení

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/zizaly-5555/

Sdílejte Top 15 Deskových her

Člověče, nezlob se

Hra původně vydaná pod názvem Ludo za pár let oslaví již 130 let ode dne svého oficiálního vzniku. Člověče, nezlob se, je legendární hrou, ve které se snažíte dostat do domečku všechny figurky. U hry se zabaví jak děti, tak i dospělí. Doporučuje se hrát od 4 let a zpravidla je určena pro maximálně 4 nebo 6 hráčů. Pozor si ale hráči musí dávat na své protihráče. Podle pravidel je totiž možné figurku, kterou dohoníte vyhodit a vrátit zpátky na start.
Recenze Člověče, nezlob se | Podobné jako Člověče, nezlob se
Poslední úprava: 2023-06-15 11:43:07

Hodnocení

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Clov%C4%9B%C4%8De,_nezlob_se!
Monopoly

Tradiční hra, která se řadí mezi nejoblíbenější deskovky již několik desítek let nabízí díky své oblíbenosti různé verze. Při hraní Monopol hráči naprosto ztrácí přehled o čase. Ponořte se do obchodování na trhu s nemovitostmi. Během hry nakupte co největší množství budov, pozor si ale musíte dát i na možnost zkrachování. Děti se při hře naučí finanční gramotnosti, dospělí si užijí pocit, že můžou vlastnit jakoukoliv budovu. Dokážete i vy koupit všechny nemovitosti, které herní plán nabízí, aniž byste se zadlužili bance?
Recenze Monopoly | Podobné jako Monopoly
Poslední úprava: 2023-06-15 11:48:23

Hodnocení

https://www.mall.cz/strategicke-hry-monopoly
Carcassonne

Carcassonne vás vtáhne do středověké atmosféry. Cílem hráčů je postavit rozsáhlé město, při jehož stavbě je cílem získat co největší počet bodů. V herní strategii se meze nekladou. Stavět můžete cokoliv, co vás zrovna napadne. Základní hru lze rozšířit o další díly. Díky nim se tak možnosti vaší herní strategie stanou téměř nekonečnými. Hra v roce 2001 získala několik ocenění. Od roku 2022 je možné koupit hru se stejnými pravidly, avšak s novým grafickým zpracováním. Bez problémů tak navazuje na předchozí verzi.
Recenze Carcassonne | Podobné jako Carcassonne
Poslední úprava: 2023-06-15 11:51:12

Hodnocení

https://mindok.cz/hra/carcassonne-zakladni-hra/
Šachy

Velmi starou, ne však o to méně populární hrou, u které se vám zapojí všechny mozkové závity, jsou šachy. Ty vznikly již okolo 4. století našeho letopočtu. Cílem této hry je na šachovnici ochránit krále i další figurky před nájezdy protivníka. Na pomoc má každý hráč patnáct dalších figurek. Mezi nimi jsou dáma, věže, pěšci a jezdci. Vždy proti sobě hrají dva hráči. Začíná ten, jehož figurky mají bílou barvu. Hra končí ve chvíli, kdy dá jeden z hráčů šach mat. Nebo ve chvíli, kdy dojde k patové situaci. Pak hra nemá vítěze ani poraženého.
Recenze Šachy | Podobné jako Šachy
Poslední úprava: 2023-06-15 11:58:14

Hodnocení

https://www.chess.com/cs

Sdílejte Top 15 Deskových her

Dáma

Stejně jako ke hře šachy, i k dámě je potřeba šachovnicové pole a pěšci. Právě ti se snaží na šachovnici probojovat na první pole soupeřovi strany. V takovém případě se z pěšce stává dáma. Ta se po šachovnici pohybuje diagonálně dopředu i dozadu. A to o libovolný počet polí. Skákání je v této hře povinné. Pokud neskočíte soupeřovu figurku, automaticky přicházíte o tu svou. Každý tah si tak musíte předem pořádně promyslet. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů přijde o všechny své figurky.
Recenze Dáma | Podobné jako Dáma
Poslední úprava: 2023-06-15 12:02:15

Hodnocení

http://www.webgames.cz/online-hry/sachy/
Scrabble

Základem této hry je vymýšlení slov podle z pytlíčku vytažených písmen. Každý z hráčů má před sebou sedm kamenů s písmeny. Z těch se snaží na hrací plochu co nejvýhodněji složit různá slova. Při hře je nutné znát pravidla českého pravopisu. Velmi přísná jsou také samotná pravidla hry. Existuje spousta slov, které hráči skládat nesmí. V návodu jsou jasně daná pravidla. Hru může hrát dva i více lidí. Aby hra byla zajímavá, musí děti nejenom umět číst, ale také mít určitou slovní zásobu.
Recenze Scrabble | Podobné jako Scrabble
Poslední úprava: 2023-06-15 12:04:57

Hodnocení

https://www.alza.cz/hracky/scrabble-original-d476769.htm
Osadníci z Katanu

Po světě oblíbenou a již tradiční hrou jsou i Osadníci z Katanu. Při hře lze vymyslet různé alternativy osídlení ostrova Katan. Protože je herní plán opravdu různorodý, kdykoliv usednete ke hře, máte pocit, jako byste ji ještě nikdy nehráli. Nejmladší hráč by měl být starší deseti let. Hru je nejlepší hrát alespoň ve čtyřech. Prokažte své obchodní schopnosti a postavte město či vesnice přesně podle vašich představ. Uvidíme, kdo se na konci hry stane pánem celého Katanu.
Recenze Osadníci z Katanu | Podobné jako Osadníci z Katanu
Poslední úprava: 2023-06-15 12:11:56

Hodnocení

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/osadnici-z-katanu-6/
Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii – Kouzelnický klub i pro mudly

Harryho Pottera milují malí i velcí. Asi tak není žádným překvapení, že je v našem seznamu i jedna z her, která se odehrává v kouzelných Bradavicích. Při hře bohatě stačí dva hráči. Jejich cílem je v kouzelnickém boji přetlačit soupeře a zvítězit. Během jednotlivých zápasů je možné využít spoustu spojenců a předmětů, které bychom v reálném světě hledali jen marně. Hra je plná napínavých momentů i informací, které o tomto čarodějném světě zazněly nejenom ve filmu.
Recenze Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii – Kouzelnický klub i pro mudly | Podobné jako Harry Potter: Boj o Bradavice – Obrana proti černé magii – Kouzelnický klub i pro mudly
Poslední úprava: 2023-06-15 12:15:30

Hodnocení

https://www.rexhry.cz/hra/harry-potter-boj-o-bradavice-obrana-proti-cerne-magii
Star Wars: Rebelie

Tuto hru si oblíbí především fanoušci legendárních filmů Star Wars. Dva až čtyři hráči od 14ti let se podívají do období občanské války ve chvíli, kdy galaxii ovládá Impérium. Právě proti Impériu se hráči pustí do boje. V roli Rebelů si hráči budou připadat, jako by se sami nacházeli v galaxii. Uvidíme, kdo nakonec boj dokáže vyhrát. Zda se vítězem stane již vládnoucí Impérium, či se do vedoucího postavení dostanou právě Rebelové. Buďte vy tím, kdo se ujme velení pěchoty i vesmírných lodí.
Recenze Star Wars: Rebelie | Podobné jako Star Wars: Rebelie
Poslední úprava: 2023-06-15 12:19:58

Hodnocení

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/star-wars-rebelie-5409/

Sdílejte Top 15 Deskových her

Světoběžníci

Nejedná se o obyčejnou deskovou hru. Základní hrací pole lze propojit i s mobilní aplikací. Díky ní tak vzniká prakticky neomezená zábava pro dva až šest hráčů. Hráči se při ní vydávají na cestu světem. Zároveň se snaží ochránit svou osadu. Při hře jste nejen v roli ochránce, ale jste i budovatelem. Hra je plná cestování, dobrodružství i faktů o zemích celého světa. Každý z hráčů má svůj rodný kontinent, ze kterého se vydává do okolních kontinentů na průzkum.
Recenze Světoběžníci | Podobné jako Světoběžníci
Poslední úprava: 2023-06-15 12:24:23

Hodnocení

https://www.deskovehry.com/recenze-svetobeznici-krok-za-krokem-pres-kontinenty/
Dostihy a sázky

Hra nápadně podobající se hře Monopoly. To jsou Dostihy a sázky. Česká hra, při které hráči obchodují nejenom se službami, ale především nakupují a prodávají koně. Kdo ze dvou až šesti hráčů získá největší majetek, není jasné. Je ale jisté, že i u této hry zapomenete počítat čas a budou vás zajímat pouze imaginární peníze a herní plán s majetkem, který může patřit jen a jen vám. Dejte si ale pozor, aby se vám investice nevymstila, a vy jste nepřišli o všechny své peníze.
Recenze Dostihy a sázky | Podobné jako Dostihy a sázky
Poslední úprava: 2023-06-15 12:26:17

Hodnocení

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dostihy-a-sazky-399/
Ubongo

Ubongo je v posledních letech poměrně oblíbenou hrou, která propojuje jak logické myšlení, tak i postřeh. Existují dvě herní varianty. A sice verze dětská junior a náročnější verze pro dospělé. Při této hře se nestihne nudit žádný z členů rodiny. Abyste získali diamanty, musíte být neustále ve střehu. Zapotí se při ní i vaše mozkové závity. Jde zde totiž o rychlost při řešení hlavolamů. Kdo zvládne posbírat nejvíce drahokamů, ten vyhrává. Přesýpací hodiny ale nekompromisně měří váš čas.
Recenze Ubongo | Podobné jako Ubongo
Poslední úprava: 2023-06-15 12:28:05

Hodnocení

https://www.svet-deskovych-her.cz/produkty/79/ubongo-2edice
Duch

Dva až šest hráčů od osmi let v této hře bojují s rychlostí svého postřehu a schopností vnímat i ty nejmenší detaily. Při hledání myši, knihy, křesla, láhve a ducha se hráči musí plně koncentrovat. Ten, kdo rozpozná chybějící předmět či jinou barevnou kombinaci, vyhrává. Zahrát si lze hru podle dvou úrovní. Lehčí varianta je spíše pro děti, při těžší variantě si legraci užijí i dospělí. Při této svižné hře si nestihnete ani odpočinout.
Recenze Duch | Podobné jako Duch
Poslední úprava: 2023-06-15 12:29:23

Hodnocení

https://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/duch
Ostrov

Další z tradičních deskových je hra Ostrov. Tuto hru lze hrát od osmi let a zábavu si s ní užijí dva až čtyři hráči. Ostrov se blíží ke svému konci. Právě hráči se jej ale snaží i se všemi přeživšími zachránit před propadnutím do hlubin oceánu. Dokážou všichni zúčastnění převést obyvatelstvo z ostrova Atlantidy? Vyhnou se výbuchu sopky a naprostému zničení ostrovní pevniny? To záleží jen a pouze na herní strategii hráčů bojujících o přežití.
Recenze Ostrov | Podobné jako Ostrov
Poslední úprava: 2023-06-15 12:30:31

Hodnocení

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/ostrov-1521/

Share 15 Best Deskových her